Rafineria Gdańska wraca do pracy po remoncie

21 kwietnia 2017, 18:00 Alert

– Gdańska rafineria Grupy Lotos jest po postoju remontowym i pracuje już na pełnych obrotach. Wszystkie instalacje są już uruchomione –powiedział Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji w Grupie Lotos.

Fot. Ministerstwo Energii

Wzrośnie efektywność energetyczna

Jak powiedział wiceprezes Kawula, rozruch instalacji rafinerii odbył się bez większych zakłóceń. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym spółka jest gotowa na kolejne lata nie przerwanej pracy rafinerii. – Postój remontowy poświęcony był odświeżeniu i wyczyszczeniu instalacji. Poprawi to efektywność przerobu. Dzięki efektywności energetycznej instalacje Lotosu zużywają nieco mniej energii – powiedział wiceprezes Kawula. W trakcie postoju remontowego wykonano niezbędne dla projektu EFRA połączenia technologiczne. – Już dzisiaj jesteśmy gotowi i pewni, że kiedy będzie odbiór instalacji EFRA, spółka będzie w niezakłócony sposób w stanie ją uruchomić, bez wpływu na pracującą rafinerię – dodał wiceprezes.

Podczas postoju remontowego zrealizowano kilka istotnych zmian technologicznych w instalacjach destylacyjnych. – Spółka z niecierpliwością oczekuje na efekty tych zmian. Jeśli wszystkie założenia zostaną osiągnięte to nasza efektywność przerobu ropy naftowej jeszcze bardziej wzrośnie w stosunku do poprzedniego okresu – zakończył wiceprezes Kawula.

Największy remont w historii firmy 

Przypomnijmy, że przeprowadzony postój remontowy trwał od 3 marca do 15 kwietnia br. Rafineria Lotosu przerabiająca rocznie 10,5 mln ton ropy naftowej, pracuje cały rok przy wykorzystaniu średnio ponad 99 proc. mocy projektowych. Dzięki temu Grupa Lotos sprzedaje ponad 11 mln ton paliw rocznie, co przekłada się na ponad 30 proc. udziału w krajowym rynku paliw. Przeprowadzony remont, był największym tego rodzaju przedsięwzięciem w historii firmy. Obejmował w pełnym zakresie m.in. instalacje zbudowane w zakończonym w 2011 r. Zakres remontu „Wiosna 2017” dotyczył 55 instalacji, 2,5 tys. aparatów i rurociągów oraz ponad 3,5 tys. urządzeń i armatury.

EFRA przykładem innowacji w Grupie Lotos

W Gdańsku z wizytą na terenie rafinerii dzień wcześniej przebywał wiceminister energii, Michał Kurtyka. – To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, wyposażony w zaawansowane technologicznie instalacje rafineryjne – ocenił wiceminister. Podkreślał także rolę, jaką w rozwoju innowacji mogą mieć duże inwestycje infrastrukturalne w sektorze energii – Dostrzegamy ten potencjał i dokładamy starań, aby tworzyć warunki do tego, aby takie projekty mogły być realizowane z korzyścią dla rozwoju gospodarczego kraju – mówił.

Aktualnie Lotos jest w trakcie realizacji projektu EFRA (efektywna rafinacja), wartego 2,3 mld zł i polegającego na budowie kolejnych nowoczesnych instalacji służących pogłębionemu przerobowi ropy. Po zakończeniu projektu, który jest planowany na 2018 r. spółka będzie w stanie dostarczyć polskiej gospodarce dodatkowe 900 tys. ton paliw płynnych. Wiceminister dodał, że tak duża instalacja przemysłowa ma bardzo ważne miejsce w polityce innowacyjnej.