BNEF: Do 2050 roku inwestycje w OZE wyniosą ponad 10 bilionów dolarów

20 sierpnia 2019, 15:15 Alert

Globalne inwestycje w moce wytwórcze ze źródeł odnawialnych znacznie przerosną inwestycje w nowe elektrownie opalane paliwami kopalnymi do 2050 roku – podaje firma badawcza BloombergNEF (BNEF) w swoim raporcie New Energy Outlook 2019.

OZE. Fot. Pixabay
OZE. Fot. Pixabay

Gigantyczne inwestycje w OZE

Według szacunków BNEF inwestycje w nowe moce wytwórcze na całym świecie osiągną 13,3 biliona dolarow lat do 2050 roku. Z tej kwoty aż 77 procent zostanie przeznaczone na inwestycje w źrodła odnawialne. Analiza BNEF wykazała, w największym stopniu dotyczy to ​​energetyki wiatrowej (5,3 biliona dolarów inwestycji do 2050 roku) i słonecznej (4,2 bilionów dolarów). Z kolei inwestycje w baterie i magazyny energii wyniosą 843 miliardów dolarów. Dla porównania, globalne inwestycje w nowe elektrownie na paliwa kopalne nie przekroczą 2 bilionów dolarów do 2050 roku.

Globalne inwestycje w nowe moce wytwórcze pomogą zbudować 15 145 GW nowych elektrowni do 2050 roku, z czego 80 procent będzie źródłami zeroemisyjnymi. Według raportu, w ciągu następnych trzech dekad mają powstać magazyny energii i akumulatory o mocy około 1 666 GW. Stale spadające koszty akumulatorów i zużycie czystej energii doprowadzą do gwałtownego rozrostu magazynowania energii, co będzie wymagało całkowitych inwestycji sięgających 662 miliardów dolarów.

Raport BNEF podaje, że energetyka wiatrowa i słoneczna będą rosły tak szybko, że do 2032 roku przegonią one moce węglowe. Szczyt wykorzystania węgla nastąpi w 2026 roku, a potem jego wydobycie będzie spadać na całym świecie, za wyjątkiem Azji. Jednak nawet na największych rynkach w Azji – Chinach i Indiach – węgiel osiągnie szczyt w ciągu następnych dekad, a te dwa rynki napędzą azjatyckie inwestycje w moce odnawialne do 2050 roku. W skali globalnej do 2050 roku wydobycie węgla na świecie spadnie o 51 procent, zapewniając zaledwie 12 procent światowej energii elektrycznej, w porównaniu do obecnych 27 procent.

Europa będzie liderem pod względem tempa przechodzenia na odnawialne źródła energii, a energetyka odnawialna będzie stanowić aż 90 procent europejskiego miksu energetycznego już w 2040 roku, z czego wiatr i słońce będą stanowić 80 procent – szacuje BNEF. Główne gospodarki europejskie są już na drodze do dekarbonizacji, dzięki wspierającym ją politykom i cenom emisji dwutlenku węgla. Raport mówi, że USA, gdzie funkcjonują tanie elektrownie opalane gazem ziemnym, oraz Chiny, z nowoczesnymi elektrowniami węglowymi, pozostają w tyle za Europą w procesie dekarbonizacji.

OilPrice/Michał Perzyński

Wiśniewski: OZE i energetyka rzutują na pozycję Polski i jakość polskiego członkostwa w UE (ANALIZA)