font_preload
PL / EN
Innowacje 13 września, 2017 godz. 7:30   
KOMENTUJE: Agata Rzędowska

R&D Summit czyli jak łączyć korporacje ze start-upami (RELACJA)

tauron innowacje fot. Tauron

 

Na 38 piętrze biurowca Warsaw Spire odbyło się coroczne spotkanie środowiska start-up i korporacji chcących ze start-upami pracować. Za organizacją stała Magdalena Jackowska – Rejman i techBrainers, a mówcami byli między innymi: Carianne Schamhart z Shell, Lamin Ben – Hamdane z Next 47 czy Jarosław Broda wiceprezes Tauron.

Przy tej ostatniej osobie warto się na chwilę zatrzymać. Ponieważ Tauron ze swoim programem akceleracyjnym Pilot Maker w czasie konferencji miał szczególne miejsce. TechBrainers i Tauron w ramach Pilot Maker mają znaleźć rozwiązania wskazanych przez korporację problemów i wyzwań. Jak się okazuje tych wyzwań jest na tyle dużo, że zaangażowanie kilkudziesięciu start-upów nadal nie zaspokaja wszystkich potrzeb jakie zgłaszała korporacja.

Wyzwania dużych przedsiębiorstw powinny być wyselekcjonowane i dokładnie zdefiniowane – podkreślała to w czasie wystąpienia Magdalena Jackowska – Rejman. Z kolei Jarosław Broda zwracał uwagę, na to, że start – upy jeśli rzeczywiście chcą z korporacją współpracować powinny się nauczyć języka korporacji.

Prezentacja Rejman i Brody była ciekawa z punktu widzenia start-upów, które tego dnia mogły zaprezentować swoje rozwiązania oraz innych korporacji, które mają w planach współpracę z akceleratorami. Pokazywała „zaplecze” wspólnych działań, nie pozostawiając złudzeń, że w takich programach wszystko układa się idealnie i wszystko można przewidzieć. Operowanie przykładami własnych polskich doświadczeń powinno być standardem. Tymczasem wiele firm nie chce mówić o podejmowanym ryzyku, porażkach i trudnych sytuacjach, które mają miejsce.

Odważna forma prezentacji miała być ze strony Taurona ukłonem w stronę uczestników programu pilotażowego. Wspominanymi korzyściami jakie daje start-upom współpraca z Tauronem jest przetestowanie technologii na infrastrukturze i z udziałem klienta końcowego, indywidualne podejście do start-upu i zapewnienie nieprzypadkowego opiekuna oraz gwarancja ochrony know-how.

Akcelerator Pilot Maker to program, w czasie którego dokonuje się pilotażowych wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w korporacjach. Akceleracja odbywa się przy udziale doświadczonych ekspertów i na bazie zdefiniowanych problemów. Do tej pory odbyły się trzy rundy naborów do akceleratora Pilot Maker. Już wiadomo, że projekt będzie kontynuowany.

W trakcie R&D Summit ciekawa była także debata liderów, w trakcie, której przedstawiciele Unilever, Samsung, Shell i Enel pod okiem Wojciecha Brzezińskiego z Polsat News rozmawiali o wyzwaniach i doświadczeniach firm, które już ze start-upami współpracują.

W czasie całego dnia program wypełniały prezentacje i spotkania, które miały być odzwierciedleniem trendów, które dominują dziś na światowych rynkach. Rozmawiano więc zarówno o technologiach blockchain jak i o emobilności, przemyśle 4.0. i hubach innowacji.