font_preload
PL / EN
Alert 26 czerwca, 2017 godz. 8:00   
REDAKCJA

RMF FM: Naimski porozmawia z Trumpem. O dostawach LNG z USA do Polski?

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Radio RMF FM podaje, że dotarło do wstępnej listy ministrów delegowanych na rozmowy z prezydentem USA, który 6 lipca odwiedzi Polskę. Jeden z nich może poruszyć temat dostaw LNG do Polski.

Według radia z Donaldem Trumpem spotkają się Antoni Macierewicz (ministerstwo obrony narodowej), Witold Waszczykowski (ministerstwo spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej).

Jednym z tematów rozmów mogą być dostawy LNG z USA do Polski. Chociaż Amerykanie chcieliby sprzedawać na świecie jak najwięcej gazu skroplonego, to Polacy przypominają że liczą na atrakcyjną cenę dostaw. O rozmowach na ten temat informował minister Naimski, który wielokrotnie odwiedzał już Stany Zjednoczone.

Pierwsza dostawa LNG z USA za nami

W czerwcu Polacy z PGNiG odebrali pierwszą dostawę gazu skroplonego od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Uroczystość odbyła się w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Była to jednak dostawa spotowa. PGNiG poinformowało, że rozważa podpisanie umowy średnioterminowej z amerykańskim dostawcą, pod warunkiem, że zaproponuje atrakcyjną cenę.

RMF FM/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska nie kupi LNG z USA w ciemno