font_preload
PL / EN
Alert PAP 13 marca, 2018 godz. 9:30   
REDAKCJA

Dzisiaj ceny ropy w USA niemal bez zmian

ropa

Ropa w USA jest wyceniana niemal bez zmian, po zniżce w poniedziałek o 1,1 proc. Rynek paliw czeka na dane o zapasach i produkcji ropy w USA, i obawia się, że i jednno i drugie wzrosło w ubiegłym tygodniu, a to nie będzie dobre dla notowań ropy – podają maklerzy.

Stan na wtorek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,35 USD, po zniżce o 1 centa. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1 centa do 64,96 USD za baryłkę. Analitycy spodziewają się trzeciego z rzędu tygodniowego wzrostu zapasów ropy – tym razem o 1,9 mln baryłek.

We wtorek dane o zapasach ropy poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii (DoE).Amerykańskie władze szacują, że produkcja ropy z łupków w największych regionach wzrośnie w kwietniu o 131.000 baryłek dziennie i może osiągnąć poziom 6,95 mln baryłek. Całkowita produkcja ropy w USA już przekroczyła poziom 10 mln baryłek dziennie.

OPEC i USA

W takiej sytuacji krajom OPEC będzie trudno równoważyć rynki paliw, bo chociaż dostarczają one, wraz z Rosją, mniejsze ilości ropy na rynki, to wysoka produkcja ropy w USA może skutecznie te działania niwelować. „Obecnie na rynkach paliw jest presja na spadek cen ropy ze względu na obawy o wyższą produkcję surowca w USA” – mówi Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc. w Seulu.

„Już wzrost produkcji ropy w USA stanowi problem. Do tego jeszcze rosną amerykańskie zapasy surowca, a to dla cen ropy duże wyzwanie” – dodaje. W poniedziałek ropa na NYMEX staniała o 68 centów, czyli 1,1 proc., do 61,36 USD za baryłkę.

Polska Agencja Prasowa