font_preload
PL / EN
Alert PAP 2 listopada, 2018 godz. 11:45   
REDAKCJA

Ceny ropy poniżej 64 dolarów za baryłkę. Chiny rozmawiają z USA o Iranie

tankowiec ropa

Ropa w USA jest już wyceniana już poniżej 64 dolarów za baryłkę. Sankcje na import irańskiej ropy nie obejmą 8 krajów – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,80 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,2 proc. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 73,30 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,5 proc.

Od poniedziałku wchodzą w życie restrykcje USA na irańską ropę, a tymczasem USA zgodziły się, aby osiem krajów, w tym Japonia, Indie i Korea Południowa, mogły nadal kupować irańską ropę po wprowadzeniu sankcji USA na Iran – podały anonimowe źródła związane z amerykańską administracją prezydenta Donalda Trumpa. Chiny, czołowy importer ropy z Iranu, który jest też w tej „ósemce”, prowadzi jeszcze dyskusje z USA na temat warunków zakupu irańskiej ropy – podają źródła.

Amerykańska administracja musi zachować „delikatną równowagę” w odstępstwach od umowy – musi się upewnić, że rynek ropy ma wystarczającą podaż surowca i uniknąć politycznie szkodliwych skoków cen gazu, a równocześnie pozbawić Iran przychodów z eksportu ropy. W piątek sekretarz stanu USA Michael Pompeo ma ogłosić listę „wyjątków” w związku z sankcjami na irańską ropę. „Zwolnienia” w imporcie ropy z Iranu mają być tymczasowe.

Na początku października ropa w USA zdrożała do najwyższego poziomu od 4 lat – powyżej 76 USD za baryłkę – w reakcji na obawy, że na rynkach ropy może brakować surowca, gdy wejdą w życie sankcje USA na Iran i na eksport irańskiej ropy. W październiku kraje OPEC zwiększyły produkcję ropy do najwyższego poziomu od 2016 r. Również Rosja zapowiedziała podwyższenie dostaw ropy do rekordowego poziomu.

„Teoretycznie rynek ropy powinny zdominować byki z powodu sankcji USA na Iran. Ale rosnąca produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej i innych krajach, a do tego globalna wyprzedaż na giełdach i obawy o prognozy dla gospodarki, mają swój negatywny wpływ na ceny” – mówi Jun Inoue, starszy ekonomista Mizuho Research Institute Ltd. W październiku ropa WTI staniała na NYMEX o 11 proc., najmocniej od lipca 2016 r.

Polska Agencja Prasowa