font_preload
PL / EN
Alert PAP 27 kwietnia, 2018 godz. 9:15   
REDAKCJA

Ropa nieco tanieje. Na horyzoncie umowa USA-Iran i odwilż w Korei

ropa fot. Wikimedia Commons

Ropa naftowa w USA tanieje o 0,3 proc. Inwestorzy zastanawiają się czy prezydent Donald Trump wycofa USA z porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, czy też pojawi się jakaś szansa na umowę w tej sprawie. Uwagę rynku przyciąga też historyczne spotkanie na szczycie liderów obu Korei – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,96 USD – niżej o 23 centy, czyli 0,3 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 25 centów, czyli 0,3 proc., do 74,49 USD za baryłkę. Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na IX zyskuje 0,1 proc. do 442 juanów za baryłkę, po zwyżce w tym tygodniu o 1,2 proc. Uwagę rynków przyciąga sprawa porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za zniesienie sankcji. Jednak prezydent USA Donald Trump wielokrotnie ostro krytykował porozumienie i w styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania do 12 maja wadliwych – według władz USA – punktów porozumienia. Zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.
Prezydent USA ocenia, że jeszcze „nikt nie wie” czy podejmie on decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z umowy. Dodaje, że jeśli tak się stanie, będzie się zastanawiał, czy możliwe jest „zawarcie nowego porozumienia, na solidnych podstawach”.

„Rynek uważnie patrzy na wszelkie newsy dotyczące tego porozumienia, a inwestorzy pozostaną ostrożni, aż nie będzie konkluzji w tej sprawie” – mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu. Tymczasem w piątek rano czasu lokalnego w Domu Pokoju znajdującym się po południowej stronie Strefy Zdemilitaryzowanej dzielącej Półwysep Koreański rozpoczęły się rozmowy przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina.

Jest to trzecie spotkanie przywódców obu państw koreańskich od czasu zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r. Kim Dzong Un powiedział w czasie tego historycznego wydarzenia, że odwiedzi siedzibę przywódcy Korei Południowej w Seulu, jeśli zostanie zaproszony. „Ceny ropy mogą wzrosnąć, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe między obu Koreami, ale to może być krótkotrwała reakcja, bo rynek już w dużej mierze to zdyskontował” – ocenia Yun.

Ropa WTI w tym tygodniu staniała o 44 centy, czyli 0,6 proc.

Polska Agencja Prasowa