Ropa w USA powiększa wzrost cen, bo Turcja mówi Kurdystanowi :”Kurek mamy my!”

26 września 2017, 09:30 Alert

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększa wzrosty cen z poniedziałku, gdy surowiec zyskał ponad 3 proc. Turcja grozi Kurdystanowi, że zablokuje mu ropociągi – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,30 USD, po zwyżce o 8 centów.

Brent w ostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 47 centów do 59,49 USD za baryłkę.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził w poniedziałek w związku z trwającym w irackim Kurdystanie referendum w sprawie niepodległości tego regionu, że władze w Ankarze mogą zablokować rurociągi, którymi płynie ropa z tego regionu.

„Kurek (od ropociągów) mamy my. W chwili, gdy go zakręcimy, jest po sprawie” – stwierdził Erdogan. „A potem zobaczymy, jakimi kanałami regionalny rząd w północnym Iraku będzie wysyłał swoją ropę albo gdzie ją będzie sprzedawał” – dodał turecki prezydent.

MSZ Turcji zapowiedziało, że jeśli głosowanie, zorganizowane przez autonomiczny regionalny rząd Kurdystanu na terenach kontrolowanych w Iraku przez Kurdów, zagrozi bezpieczeństwu narodowemu Turcji, podjęte zostaną „wszelkie środki” w ramach prawa międzynarodowego. Dodano, że kurdyjski rząd regionalny zagraża pokojowi i stabilizacji Iraku oraz całego regionu.

Władze centralne Iraku uznają kurdyjskie referendum za niekonstytucyjne i nielegalne. Także Turcja, tak samo jak Iran i Syria, sprzeciwia się niepodległości irackiego Kurdystanu.

Rurociągami z północnego Iraku przez Turcję płyną dziennie setki tysięcy baryłek ropy.

„Ten typ wydarzeń geopolitycznych ma wpływ na ceny ropy i może wpłynąć na utrzymanie ich na wysokim poziomie przez dłuższy czas” – mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała o 1,56 USD, czyli 3,1 proc. do 52,22 USD za baryłkę – najwyżej od 18 kwietnia 2017, a Brent na ICE Futures zyskała 2,16 USD do 59,02 USD/b – najwyżej od lipca 2015 r.

Polska Agencja Prasowa