Rosatom broni udziałów na rynku paliwa jądrowego w Europie Środkowo-Wschodniej

1 czerwca 2016, 09:45 Alert

(RIA Novosti/ Oenergetice.cz/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)

Elektrownia jądrowa w Temelinie. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa w Temelinie. Fot. Wikimedia Commons

Na początku lutego Czesi podpisali z Westinghouse umowę na testowe dostawy paliwa do elektrowni jądrowej w Temelinie. Rosjanie dostrzegając, że niektóre państwa Europy Środkowo- Wschodniej, dysponujące siłowniami jądrowymi poszukują alternatywy, rozpoczęły intensywną walkę o dotychczasowych partnerów. W efekcie w czasie moskiewskiego Forum ATOMEXPO 2016, Rosatom zawarł z czeskimi spółkami porozumienia dotyczące serwisowania elektrowni Dukovany. Skoda JS zwarła zaś wstępną umowę dotyczącą współpracy przy rozbudowie elektrowni Mochovce. Rosjanie równie intensywnie zabiegają także o współprace ze Słowacją.

Rosyjski koncern Rosatom, podczas moskiewskiego Forum ATOMEXPO 2016 podpisał nowe umowy z czeskimi firmami, które dotyczą między innymi elektrowni jądrowej Dukovany i Mochovce. Czeska spółka Sigma Group zawarła ze spółką Rusatom Service, należącą do Rosatom, umowy na dostawę komponentów do głównej pompy obiegowej dla elektrowni jądrowej Dukovany. Škoda JS podpisała zaś memorandum z Rusatom dotyczące wstępnej współpracy. Strony zamierzają współpracować w realizacji projektu dotyczącego trzeciego i czwartego bloku w elektrowni jądrowej Mochovce. Memorandum dotyczy także zapewnienia wsparcia technicznego przez Rusatom w instalacji obiegu pierwotnym, a także w przeprowadzaniu prac mających na celu montaż i uruchomienie bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Mochovce.

Firma Tvel z grupy Rosatom rozważa możliwość dodatkowych dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego do słowackich elektrowni jądrowych Mochovce i Bohunice aby w ten sposób spełnić wymogi Agencji Dostaw Euroatomu (ESA), stwierdził w rozmowie z agencją RIA Novosti podczas forum Atomexpo-2016 przedstawiciel Tvel. – Strony omówiły możliwość dostaw dodatkowych dostaw paliwa dla spełnienia wymagań ESA – powiedział rozmówca agencji. Jednym z warunków ESA odnoszących się do dywersyfikacji dostaw paliwa dla europejskich elektrowni jądrowych jest stworzenie rezerwy paliwa dla tych obiektów. Słowackie elektrownie Mochovce i Bohunice wyposażone w reaktory typu WWER-440 zostały zbudowane według sowieckich projektów i oddane do eksploatacji odpowiednio w 1978 oraz 1998 roku.

W tym kontekście należy podkreślić, że państwa takie jak Bułgaria, Czechy, Finlandia, Węgry i Słowacja, w których działają elektrownie z rosyjskimi reaktorami są praktycznie w 100 proc. zależne od paliwa z Rosji.

Deklaracja Rosjan może nie być przypadkowa. Prawdopodobnie ma to związek z obawami o utratę udziałów na rynku dostaw paliwa jądrowego. Najlepszym przykładem zmian jest Ukraina, która rozpoczęła współpracę z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse, chcąc w ten sposób uniezależnić się od dostaw rosyjskiego paliwa. Podobne kroki poczynili również nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Pod koniec lutego podpisali z Westinghouse umowę na testowe dostawy paliwa do elektrowni w Temelinie.