Rosja buduje nową arktyczną stację badawczą

8 kwietnia 2015, 09:08 Alert

(Barents Observer/Patrycja Rapacka)

Niedźwiedzie polarne w Arktyce. Fot.: Wikimedia Commons
Niedźwiedzie polarne w Arktyce. Fot.: Wikimedia Commons

Według rosyjskiego ministerstwa zasobów naturalnych, stacja badawcza “Biegun Północny-41”, która będzie stale badać Arktykę pod względem warunków geologicznych oraz zasobów naturalnych jest już w budowie.

Stacja będzie ważnym elementem zabezpieczenia rosyjskiej obecności w Arktyce i da nowe możliwości badaniom naukowym – powiedział przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa zasobów naturalnych.

Rosja posiada pływające stacje badawcze w Arktyce od 1937 roku. Zazwyczaj stacja bywa ustawiona na pływającej krze od września-października każdego roku i około 24 naukowców może tam zimować, badając warunki klimatyczne i wodne. Badacze byli wraz z wyposażeniem dostarczani na miejsce lodołamaczami. W tym roku planowane jest zrzucenie sprzętu za pomocą spadochronów.

W ciągu ostatnich kilku lat jest coraz trudniej znaleźć pływającą krę lodową, na tyle solidną by mogła utrzymać stację badawczą. W zeszłym roku Instytut Badań Arktycznych i Antarktycznych zalecał by zaprzestać umieszczania tego rodzaju stacji obsługiwanych przez ludzi z uwagi na rosnące zagrożenie.

Ostatnia rosyjska stacja umieszczona na dalekiej północy “Biegun Północny-40” musiała być ewakuowana już w maju 2013 roku, gdyż kra na której ją umieszczono, zaczęła pękać. 16 uczonych którzy w niej zimowali, zostało zabranych na pokładzie atomowego lodołamacza do bazy w Murmańsku. Rosja nie dyslokowała takich stacji przez ostatnie dwie zimy.

Według ostatnich badań grubość pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego dramatycznie się zmniejszyła w ciągu 40 lat z 3,59 m do 1,25 metra. Władze Rosji ogłosiły plany budowy samodzielnych platform, które obędą się bez naturalnej kry. W 2013 szacowano ich koszt na 42 mln euro ale do tej pory nie wiadomo nic o realizacji tych planów.