Rosja liczy na zacieśnienie współpracy naftowej z Arabią Saudyjską

29 września 2017, 10:00 Alert

Arabia Saudyjska i Rosja podpiszą kilka dużych kontraktów podczas wizyty króla Salmana w Moskwie w przyszłym tygodniu. Jeden z kontraktów zostanie zawarty przez Saudi Aramco i Saudi Basic Industries Corp (SABIC) z największą rosyjską firmą petrochemiczną Sibur. Chodzi o współpracę w dziedzinie budowy zakładów petrochemicznych w obu państwach. Kolejny kontrakt ma być podpisany między Saudi Aramco a największą niepaństwową rosyjską spółką paliwową Novatek. Celem jest współpraca w sektorze gazu ziemnego.

Kiryłł Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), przyznał 26 września, że jego Fundusz kończy negocjacje ze swymi partnerami w Arabii Saudyjskiej w sprawie największych rosyjskich projektów w Arabii Saudyjskiej. Nie podał żadnych konkretnych informacji, zapowiedział tylko, że RDIF i jego partnerzy zamierzają utworzyć nową platformę inwestycyjną w sektorze energetyki, w infrastrukturze oraz w innych sektorach przemysłowych.

Jeden z rosyjskich przedstawicieli przyznał, że jest zainteresowany sektorem energii odnawialnej w Arabii Saudyjskiej. Saudyjczycy z kolei zapowiadają, że są zainteresowane inwestycjami w OZE o wartości 50 miliardów dol.

Arabia Saudyjska analizuje możliwości inwestowania w energię jądrową. Popyt na energię elektryczną w Królestwie dynamicznie rośnie, tymczasem rząd zamierza zwiększyć eksport ropy oraz rozbudować petrochemię,więc jest potrzeba generowania energii elektrycznej z innych źródeł niż ropa. Żadna ze stron nie skomentowała nieoficjalnych informacji o przyszłych kontraktach. Rijad jedynie niedawno poinformował, że przygotował projekt budowy pierwszych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 2,8 GW.

Arabia Saudyjska i Rosja osiągnęły znaczące wyniki w dziedzinie finansowania współpracy inwestycyjnej. Wartość współpracy szacuje się na 10 mld. dol. Inwestorzy z Arabii Saudyjskiej są już zaangażowani w szereg projektów w Rosji, m.in. w sektorach petrochemia, infrastruktura, logistyka i hydrotechnika.

Reuters/Teresa Wójcik 

mutex/ocfipreoqyfb/mutex