Rosja nie rezygnuje z walki o saudyjski atom

16 listopada 2018, 10:30 Alert

Rosyjski gigant jądrowy Rosatom rozważa możliwość przystąpienia do budowy dwóch kolejnych bloków jądrowych w Arabii Saudyjskiej. O planach Rosjan poinformowała zagraniczna firma handlowa Rosatomu, Tenex.

W lutym 2018 roku rosyjski podmiot poinformował, że złożył ofertę przetargową na budowę dwóch bloków jądrowych (2,8 GW każdy) w Arabii Saudyjskiej. W październiku br. szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow wyraził nadzieję, że wyniki przetargu zostaną ogłoszone w 2020 roku. Według informacji Tenex, rosyjska firma rozważa przystąpienie do kolejnych przetargów, jeżeli takie byłyby zorganizowanie. O swojej gotowości do „walki” o kolejne bloki jądrowe poinformowały już francuska firma EDF oraz Korea Południowa.

Obecnie Rosjanie budują 34 reaktory w 12 krajach, a kilka innych państw wyraziło zainteresowanie rosyjską technologią. Portfel zamówień wzrósł do 300 miliardów dolarów, co stanowi 60 procent wszystkich obecnie budowanych elektrowni jądrowych. W celu ułatwienia współpracy w krajami arabskimi, Rosja otworzyła biuro Rosatomu w Dubaju. Do niedawna Rosja i Arabia Saudyjska były konkurentami na globalnym rynku energetycznym, przy niewielkiej współpracy między energetycznymi mocarstwami. Drastyczny spadek cen ropy spowodowany rozwojem wydobycia ropy przez Amerykanów zmusił kraje do współpracy, która doprowadziła do porozumienia OPEC i wzrostu cen surowca.

Arabia Saudyjska planuje wybudowanie 16 bloków jądrowych do 2030 roku (w sumie około 17,5 GW nowych mocy). Ten kraj może stać się drugim co do wielkości rynkiem rozwoju energetyki jądrowej, dlatego też firmy z Rosji, USA, Korei Południowej, Japonii oraz Chin widzą w nim potencjał rozwojowy. Arabia Saudyjska chce rozwinąć swój miks energetyczny w celu dywersyfikacji dostaw energii oraz zwiększenia zdolności produkcyjnych. Jednak przede wszystkim chce uniezależnić swoją gospodarkę od „czarnego złota”, jakim jest ropa naftowa. Budowa reaktorów jądrowych wkomponowuje się także w ogólnoświatowe cele klimatyczne, związane z redukcją emisji CO2.

TASS/Oilprice.com/Reuters/Patrycja Rapacka

USA przygotowuje się do walki o atom w Arabii Saudyjskiej