Rosja straszy Europę przerwami dostaw gazu zimą. Gazprom i Naftogaz gotowe do sezonu grzewczego

30 października 2015, 06:50 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Interfax/TASS/Gazprom/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

fot. Gaz-System

Podobnie jak w zeszłym roku, tak przed zbliżającą się zimą 2016 roku, Rosjanie grożą przerwami dostaw gazu przez Ukrainę. Jednakże zarówno Naftogaz, jak i Gazprom wyrażają gotowość do rozpoczęcia sezonu grzewczego.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak poinformował ministra gospodarki oraz energetyki Niemiec Siegmara Gabriela o możliwych zagrożeniach dla tranzytu rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy związanych z niezapewnieniem przez Kijów odpowiedniego poziomu zapasów w podziemnych magazynach przez zbliżającą się zimą.

Wcześniej podczas spotkania z francuską minister ekologii, zrównoważonego rozwoju i energetyki Segolene Royal Aleksander Nowak wyraził swoje obawy związane z możliwymi przerwami tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy zimą.

We wtorek minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn ocenił, że w tym roku jego krajowi nie uda się zebrać w magazynach zaplanowanej ilości 19 mld m3 gazu ziemnego.

– Przed końcem roku zwiększymy zapasy do 17,2 mld m3, może trochę bardziej. To więcej niż w zeszłym roku, ale nadal przypominam o konieczności zmniejszenia konsumpcji. To nie jest niestety te 19 mld m3, o których rozmawialiśmy. Zebranie takiej ilości będzie w tym roku niemożliwe – ostrzegł minister.

Operator ukraińskich gazociągów Ukrtransgaz prognozuje, że całkowity tranzyt naturalnego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy w 2015 roku osiągnie poziom 65-66 miliardów m3. We wcześniejszych wyliczeniach, spółka zapowiadała wolumen o wartości 50 miliardów m3 błękitnego paliwa.

– Ostatnie miesiące spowodowały zmiany w naszych prognozach. Na dzień dzisiejszy tranzyt wynosi 53 miliardów m3 i jesteśmy na dobrej drodze do realizacji założeń taryfowych. Oczekujemy, że tranzyt gazu będzie oscylował na poziomie 65-66 miliardów m3 – poinformował prezes spółki Ihor Prokopiw podczas konferencji w mieście Jaremche zorganizowanej w środę 28 października 2015 roku.

Według danych Ukrtransgazu, w 2015 roku za pomocą gazociągów dostarczono do prywatnych odbiorców około 36-37 miliardów m3 gazu. Zapasy gazu ziemnego w systemie magazynów podziemnych stale rosną. Według wyliczeń od 1 listopada 2015 roku objętość surowca w zbiornikach będzie wynosiła 17,1-17,2 miliardów m3 surowca. Wcześniej Ukraińcy chcieli tam zgromadzić 19 mld m3. Rosjanie straszą, że niższy poziom grozi przerwą dostaw zimą, ze względu na niewystarczające ciśnienie w gazociągach. – Stwierdzam, że system transportu gazu na Ukrainie jest gotowy do sezonu grzewczego – ocenił Prokopiw.

Również Rosjanie wyrażają gotowość do sezonu grzewczego. Zarząd rosyjskiego Gazpromu poinformował, że podjął szereg działań zmierzających do skontrolowania gotowości systemu przesyłowego gazu ziemnego do zbliżającego się systemu grzewczego. Władze spółki chciały się upewnić, że stan infrastruktury nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw błękitnego paliwa do rosyjskich i zagranicznych konsumentów w okresie zimowym.

W jaki sposób rosyjska spółka przygotowała się do sezonu zimowego 2015/2016? Czytamy na jej oficjalnej stronie, że w sumie przeprowadzono 17 prac konserwacyjnych i naprawczych systemu przesyłowego gazu w Rosji. Do tej pory zrealizowano przegląd obejmujący 952,3 kilometrów gazociągów oraz 247 stacji kompresorowych. Ponadto w okresie od stycznia do września 2015 roku przeprowadzono wewnętrzną diagnostykę obejmującą 15,7 tysięcy kilometrów rurociągów oraz 689 rurociągów podziemnych. Całkowicie zmodernizowano 49 kilometrów gazociągów, odremontowano 396 sprężarek gazu oraz zrealizowany gruntowny remont 49 kilometrów tłoczni gazociągowych.

Ponadto spółka informuje, że zwiększono pojemność podziemnych magazynów gazu. Czytamy w informacji, że maksymalny dobowy wolumen gazu wtłaczanego na początku sezonu odbioru wynosi 789,9 milionów m3 gazu, co stanowi o 19,5 milionów m3 więcej w porównaniu do analogicznego okresu z 2014 roku.

Prace kontrolne i modernizacyjne dobiegają końca. Docelowym poziomem rezerwy operacyjnej dla Gazpromu jest 72,018 miliardów m3. Biorąc pod uwagę magazyny zlokalizowane na Białorusi i w Armenii, obecny poziom wynosi 73,209 miliardów m3 gazu ziemnego.

Do tej pory Gazprom na terytorium państw Europy zorganizował zapasy gazu liczące w sumie 4,6 miliardów m3 gazu. Na Litwie rezerwy te stanowią 1,6 miliardów m3 surowca.

Szczytowe zużycie gazu ziemnego w okresie zimowym, według Gazpromu, będzie zależało przede wszystkim od funkcjonowania elektrociepłowni oraz innych źródeł energii i ciepła, a także magazynów zawierających rezerwy oleju opałowego, węgla oraz innych surowców. Spółka rosyjska podkreśla tez istotną rolę przestrzegania dyscypliny zużycia gazu przez wszystkich odbiorców.

Analitycy podkreślają, że władze rosyjskie często marginalizują cel, jakim jest posiadanie własnych i obszernych magazynów gazu ziemnego. Podziemne magazyny dla błękitnego paliwa stanowią swojego rodzaju zabezpieczenie dla ewentualnych przerw w dostawach surowca oraz pozwalają reagować na szczytowe zapotrzebowanie oraz sezonowe wahania w zużyciu gazu.

Na terytorium Rosji Gazprom posiada 22 systemy magazynowania błękitnego paliwa, które uwzględniają 26 magazynów gazu: 17 – w wyeksploatowanych złożach gazu, 8 – w infrastrukturze wodnej i 1 magazyn w kawernie solnej.  Na terytorium Białorusi Gazprom eksploatuje trzy magazyny, w Armenii – jeden. Na terytorium Europy, spółka rosyjska posiada dwa podziemne magazyny w Niemczech (Katarina i Rehden), magazyn Haidach w Austrii oraz Banatskij Dwór w Serbii. Gazprom wynajmuje także moce magazynowe u innych spółek, jednak nie podano szczegółowych informacji na ten temat.

Więcej: Kijów nie zdąży zebrać zapasów gazu przed zimą. Będzie skazany na Gazprom

Pomoc Zachodu dla Ukrainy zamiast reform finansuje zakup rosyjskiego gazu

W 2016 roku Ukraina chce porzucić rosyjski gaz ale w tym musi znaleźć pieniądze na dostawy

Naftogaz chce przeznaczyć pieniądze od Zachodu na zakup gazu z Rosji