Rosja szykuje własną rewolucję łupkową. Samotnie

24 maja 2017, 08:45 Alert

Ministerstwo energii Rosji przyznało Gazprom Nieftowi projekt rozwoju krajowych technologii potrzebnych do eksploatacji w zagłębiu łupkowym Bażenow. Zablokowanie współpracy z Exxon Mobil sankcjami USA i Unii Europejskiej zmusza Rosjan do samodzielnych prac. Do 2024 chcą rozpocząć komercyjne wydobycie ropy łupkowej.

Rosja potrzebuje nowych złóż ropy

W ramach projektu Gazprom Nieft ma wynaleźć i wdrożyć technologie pozwalające na sięgnięcie po bogactwa Zagłebia Bażenow. Miała w tym pomóc technologia Exxon Mobil. Było to szczególnie ważne w obliczu spadku wydobycia w Rosji z dojrzałych złóż, które muszą być zastępowane przez nowe – w Arktyce i formacjach łupkowych jak Bażenow, gdzie może znajdować się do 22 mld baryłek ropy. Rosjanie informują o tym, że może tam spoczywać 100-170 mld ton surowca.

Gazprom Nieft jest jedyną spółką rosyjską wydobywającą ropę naftową w Arktyce. Ze złoża Prirazłomnoje ma do 2018 roku trafiać na rynek 5 mln baryłek dziennie. Za Kołem Podbiegunowym znajduje się ok. 60 dużych złóż węglowodorów, z których 46 znajduje się sektorze rosyjskim. Łącznie możliwości wydobywcze zasobów z rosyjskiej części Arktyki są oceniane na 106 mld ton ekwiwalentu ropy a rezerwy gazu są szacowane na 69,5 bln m3.

Sankcje i substytucja importu

Pomimo przejęcia stanowiska sekretarza stanu USA przez byłego szefa Exxona – Rexa Tillersona – nie doszło do złagodzenia polityki USA wobec zaangażowania w sektor naftowy Rosji. Sankcje USA i Unii Europejskiej z 2014 roku wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosjan nakładają ograniczenia na współpracę w sektorze naftowym przy odwiertach głębinowych i arktycznych, a także z nazwy wyklucza z takiej współpracy m.in. Gazprom Nieft oraz Rosnieft. W odpowiedzi na to wyzwanie Rosja ogłosiła program substytucji importu sprzętu i technologii.

Gazprom Nieft ma przygotować własną technologię wieloetapowego szczelinowania hydraulicznego (MGRP) dostosowaną do warunków geologicznych Zagłębia Bażenow. Zamierza także opracować własną płuczkę służącą do wypłukiwania węglowodorów ze złóż łupkowych. Tego typu technologie wypracowali Amerykanie na początku poprzedniej dekady, rozpocząwszy badania w latach 80. dwudziestego wieku. Rosjanie chcą zakończyć badania do 2021, a w latach 2022-25 wdrożyć technologię na rynek.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy szef Exxona zdejmie sankcje z Rosji? (ANALIZA)