Rosja nie wyklucza przedłużenia porozumienia naftowego

5 października 2017, 06:00 Alert

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wykluczył w środę przedłużenia porozumienia z krajami OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy i ocenił, że w razie tej decyzji porozumienie można przedłużyć do końca 2018 roku. Wskazał, że Rosja oceni sytuację pod koniec marca.

fot. Orlen Upstream

Porozumienie naftowe może zostać przedłużone

„Nasze działania z OPEC są korzystne dla całej gospodarki światowej” – powiedział Putin na sesji plenarnej Rosyjskiego Tygodnia Energetyki. Dodał, że nie wyklucza przedłużenia porozumienia. Zastrzegł, że Rosja przyjrzy się sytuacji pod koniec marca przyszłego roku, i przyznał, iż uważa przedłużenie porozumienia za możliwe.

„Jeśli mówić o tym, jaki byłby termin, to co najmniej do końca 2018 roku możemy przedłużyć porozumienie z OPEC” – wskazał Putin.

Wcześniej producenci ropy naftowej spoza OPEC (Organizacji Państw Eksportujących Ropę) omawiali przedłużenie porozumienia po marcu przyszłego roku na okres od trzech do sześciu miesięcy.

Następne spotkanie OPEC i producentów ropy spoza tej organizacji zaplanowano na 30 listopada br.

Porozumienie naftowe obniża dochody Rosji

Rosyjski prezydent omówi sytuację na światowym rynku ropy z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem w najbliższy czwartek w Moskwie. Arabia Saudyjska jest największym producentem ropy w OPEC.

W środę Putin powiedział także, że Rosja nie uważa za potrzebne dołączenia do OPEC. „Jak wszyscy widzimy i jak widzą wszyscy analitycy, nawet nasza obecność poza OPEC pozwala nam na skuteczne koordynowanie naszej pracy. Nie uważamy za potrzebne wiązania się jakimiś ograniczeniami administracyjnymi” – wskazał.

Obecnie połączone cięcia wydobycia dla OPEC i dla producentów spoza OPEC, obowiązujące do końca marca, utrzymywane są na poziomie ok. 1,8 miliona baryłek dziennie. Obniżenie wydobycia ma się przyczynić do wzrostu cen ropy.

Według szacunków ministerstwa energetyki w Moskwie dodatkowe dochody do budżetu Rosji dzięki porozumieniu o zmniejszeniu wydobycia ropy wynoszą co najmniej 700 miliardów rubli (ponad 12 mld USD).

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Dlaczego ropa drożeje? Przedstawienie musi trwać