Rosjanie bez pozwolenia szukają węglowodorów na wodach Ukrainy (WIDEO)

26 lipca 2016, 06:45 Alert

(Straż Graniczna Ukrainy/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

fot. ENI

Należący do ukraińskiej Straży Granicznej samolot zarejestrował w morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy obecność platform wiertniczych oraz okrętów pomocniczych pływających pod rosyjską banderą. W celu zlokalizowania podobnych przypadków Straż oprócz sił oraz środków ochrony środków wykorzystuje lotnictwo.

– Podczas obserwacji lotniczej zauważono i potwierdzono na złożu odesskim i golicyńskim obecność samodzielnych, stałych platform wiertniczych, a także statków pływających pod rosyjską banderą – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej Straży Granicznej.

– Obecność w sąsiedztwie złóż jednostek pomocniczych pływających pod rosyjska banderą to dowód na dalszą nielegalną eksplorację i eksploatację surowców oraz wykorzystanie platform wiertniczych w celach komercyjnych bez zgody odpowiednich organów Ukrainy – stwierdziła Straż.

17 lipca ukraińska Straż Graniczna informowała o naruszeniu przez Federację Rosyjską norm prawa morskiego. Jej jednostki prowadzą odwierty na należącym do Ukrainy fragmencie szelfu Morza Czarnego.

Jeszcze 15 grudnia ubiegłego roku Straż Graniczna Ukrainy poinformowała o nielegalnej instalacji przez krymską spółkę Czernomorneftegaz platformy naftowej Tawrida na odeskim złożu gazu, w wyłącznej morskiej strefie ekonomicznej Ukrainy, z której wcześniej zabrano dwie wiertnie. Wówczas rosyjska Służba Graniczna skierowała w rejon Morza Czarnego FSB, żeby ochronić platformę. Na początku stycznia tego roku Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie zasądził konfiskatę wspomnianych wiertni.

Miesiąc później Naftogaz wysłał oficjalne pismo, w którym domagał się od strony rosyjskiej rozmów w sprawie nielegalnie przejętego majątku, który należał do spółki przed niezgodną z prawem międzynarodowym aneksją Krymu.

Przed rosyjską okupacją Krymu, która rozpoczęła się w 2014 r., ukraińska firma Czernomorneftegaz posiadała łącznie 17 koncesji na wodach krymskich. Z tego 11 z nich obejmowało złoża gazu, 4 pola z kondensatem gazu i 2 zasoby ropy. Czernomorneftegaz dysponował 13 platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim, miał też 5 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na terytorialnych wodach krymskich. Z posiadanych przez tę firmę złóż Ukraina pozyskiwała do 1 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Ukraińskie władze na czele z prezydentem Petro Poroszenką informowały, że Kijów zamierza na drodze sądowej odzyskać zagarnięte przez Rosjan złoża węglowodorów oraz aktywa Naftogazu zajęte na okupowanym przez Moskwę Krymie.