Rosjanie chcą udziałów w fińskiej elektrowni jądrowej

1 lipca 2015, 07:01 Alert

(Helsingin Sanomat/Reuters/Patrycja Rapacka)

Hahnhikivi. Fot.: Fennovoima
Hahnhikivi. Fot.: Fennovoima

Kommiersant przeprowadził wywiad z anonimowym pracownikiem Rosatomu, który poinformował, że rosyjska spółka jądrowa usilnie stara się o pozyskanie mniejszościowego udziału w fińskim konsorcjum Fennovoima, które złożone jest z państwowych przedsiębiorstw przemysłowych. Fiński podmiot poinformował, że złożył wniosek o budowę reaktora jądrowego Pyhäjoen , który będzie zaopatrywany przez Rosatom.
Fiński minister gospodarki Olli Ren poinformował, że państwo planuje przeznaczyć około 6 miliardów euro na projekt wzmocnienia więzi energetycznej Finlandii z Moskwą, która jest już jedynym, zewnętrznym dostawcą gazu ziemnego dla Finlandii pomimo obaw Unii Europejskiej przed istotną zależnością energetyczną kontynentu od Rosji.

Fiński parlament ustanowił wymóg, by realizowany projekt reaktora jądrowego był własnością fińskiej strony w 60 procentach. Fiński Fortum poinformował w zeszłym tygodniu, że nie doszedł do porozumienia z rosyjskim partnerami co do propozycji 15-procetowego udziału w projekcie. Na skutek braku porozumienia realizacja projektu budowy elektrowni wisi na włosku, z kolei Fortum do tej pory nie zadeklarował całkowitej zgody odnośnie własnego udziału w przedsięwzięciu.

Fennovoima nie udzieliła żadnych komentarzy po złożeniu wniosku na około godzinę przed oficjalnym terminem końcowym składania kandydatur do projektu.

Niemiecki E.ON jako pierwszy i główny inwestor opuścił konsorcjum w 2012 roku. W jego miejsce weszła rosyjska spółka Rosatom. Tąpniecie gospodarki fińskiej oraz wartość bezpieczeństwa dostaw energii zmusiły Finów do dopuszczenia Rosjan do udziału w projektach energetycznych.

Finlandia generuje około 30 procent energii elektrycznej z czterech reaktorów jądrowych. Budowa piątego reaktora o nazwie Olkiluoto-3 ma być zakończona w 2018 roku.

Czytaj także tekst pt. Wielkie kuszenie Rosatomu w Europie