Rosnieft idzie tam, gdzie Gazprom nie może

4 czerwca 2018, 06:00 Alert

Agencja Reuters podaje, że rosyjskie spółki Gazprom i Rosnieft coraz intensywniej rywalizują ze sobą poza granicami Federacji Rosyjskiej.

Przejęcia pracowników i kontraktów

Źródła agencji przekonują, że w ostatnim czasie Rosnieft zdobył wielomiliardowy kontrakt, na który liczył Gazprom. Poza tym podpisał nowe umowy na wydobycie i dostawy gazu w irackim Kurdystanie. Mają one dotrzeć do Europy i Turcji, czyli na rynki kluczowe dla Gazpromu.

Ghana

Rosnieft dostarczy firmie Ghana National Petroleum Corporation 1,7 mln ton LNG przez dwanaście lat. Kontrakt jest wart 10 mld dolarów przy obecnych cenach. W zeszłym roku, we wrześniu, Gazprom miał podpisać wstępną umowę w tej sprawie, jednak stracił kontrakt przez powolne prace ze względu na restrukturyzację spółki-córki Gazprom Export – przekonują źródła Reutersa. Polega ona na cięciu etatów i przenoszeniu miejsc pracy z zagranicy do Petersburga. Reuters ustalił na podstawie danych z portalu LinkedIn, że Rosnieft przejął od Gazpromu Dżamila Bulgakowa, odpowiedzialnego za ocenę ryzyka w filii niemieckiej. Od zeszłego roku pracuje w Niemczech dla Rosnieftu.

Kurdystan

Podobnie było w Kurdystanie. Gazprom podpisał wstępną umowę pod koniec zeszłej dekady, ale ostatecznie kontrakt otrzymał Rosnieft. W celu uruchomienia dostaw z tamtejszych złóż ma zbudować gazociąg o przepustowości do 30 mld m sześc. rocznie. Ma on rozpocząć pracę na początku następnej dekady. Z tego po 10 mld m sześc. mogłoby trafić do Turcji i Europy – twierdzą rozmówcy Reutersa. Na Stary Kontynent mogłyby trafić także dostawy z egipskiego złoża Zohr, na których spółka Sieczina współpracuje z włoskim ENI i brytyjskim BP.

Monopol na gazociągi eksportowe

Agencja zaznacza jednak, że naftowy gigant pod wodzą Igora Sieczina nie złamie dominacji spółki Aleksieja Millera, bo posiada ona monopol na eksport gazociągowy z Rosji. Dzięki temu jest największym dostawcą do Unii Europejskiej. Rosnieft od lat lobbuje za zniesieniem monopolu na eksport gazociągami, póki co bezskutecznie. Z tego względu firma poszukuje źródeł gazu poza granicami kraju, by dzięki nim rozwijać eksport. Na razie wydobywa 68 mld m sześc. rocznie. Gazprom produkuje zaś 471 mld m sześc. na rok.

Reuters/Wojciech Jakóbik