Rośnie blok wsparcia sankcji wobec Rosji za cyberataki na USA

10 stycznia 2017, 14:15 Alert

Grupa senatorów z obu partii amerykańskiego parlamentu informuje, że poprą inicjatywę grupy Demokratów, którzy będą zabiegać o rozbudowę sankcji wobec Rosji za ataki hakerskie przed i podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku. Wśród środków jakie są brane pod uwagę są sankcje w sektorze energetycznym. Kluczowa jest jednak poparcie Republikanów, którzy mają większość w obu izbach Kongresu.

John McCain, republikański przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych, zadeklarował gotowość dołączenia do demokratycznych senatorów, Bena Cardina i Roberta Menendeza, którzy domagają się nowych sankcji na Rosję.

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Nie sprecyzowali oni jakie konkretne działania kryją się pod sformułowaniem „kompleksowe”, zaznaczyli jednak, że ich propozycja wykraczałaby poza ostatnie działania ustępującego prezydenta Baracka Obamy, który wydalił ze Stanów trzydziestu pięciu rosyjskich dyplomatów po oskarżeniu ich o zaangażowanie w próby wpływu na wybory prezydenckie.

McCain, który nazywał wpływanie Rosji na wybory w USA „bezprecedensowym atakiem na amerykańską demokrację” jest zwolennikiem rozszerzania sankcji. Podobnego zdania jest także republikańska senator Lindsey Graham, a także Amy Klobuchar z Partii Demokratycznej. Cała trójka odwiedziła w grudniu Estonię, Gruzję i Ukrainę. Podczas ich wizyty obiecali utrzymać i wzmocnić sankcje wobec Rosji.

Graham dodała także że ona jak i McCain będą za wprowadzeniem sankcji wymierzonych w sektor finansowy oraz energetyczny. Demokratyczni członkowie senackiej komisji spraw zagranicznych i pozostali Demokraci w Kongresie dążą do utworzenia niezależnej komisji ds. zbadania informacji przekazanych przez agencje wywiadowcze, które twierdzą, że Rosja przeprowadziła na USA ataki hakerskie podczas kampanii wyborczej w 2016 roku. Wówczas jednak, żaden z Republikanów, nie poparł tego wniosku. Republikanie obecnie kontrolują obie izby Kongresu.

Radio Wolna Europa