Rosnieft liczy na wsparcie emira dla wydobycia węglowodorów w Syberii

25 sierpnia 2015, 11:16 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Jak poinformował 25 sierpnia Kommiersant, powołując się na oświadczenie prasowe Kremla po spotkaniu Władimira Putina z następcą tronu emirem Abu Zabi Mohammedem Al-Nahyanem, Rosnieft prowadzi rozmowy z emirackim funduszem inwestycyjnym Mubadala Petroleum (część grupy Mubadala – przyp. red.) w sprawie udziału w dwóch projektach we Wschodniej Syberii.

Kwestia dotyczy zagospodarowania pól Srednebotuobinskoje oraz Werhneczonskoje. Jak zauważa Kommiersant, Rosnieft odmawia komentarza jednakże jeszcze w maju 2014 roku podczas Petersburskiego Międzynarodowego Forum Biznesowego spółka osiągnęła porozumienie z Mubadala Petroleum o strategicznej współpracy przy projektach we Wschodniej Syberii, Wschodniej Azji oraz Południowo-Wschodniej Afryce.

Złoże Srednebotuobinskoje znajduje się w Jakucji. Posiada szacunkowe zasoby ropy oraz kondensatu kategorii C1+C2 – 134 mln ton a także gazu – 155 mld m3. Operatorem jest Taas-Juriach Neftegazdobycza (100 procent udziałów posiada Rosnieft). Złoże Werhneczonskoje znajduje się w obwodzie Irkuckim. Posiada zapasy ropy kategorii C1+C2 na poziomie – ok. 203 mln ton oraz gazu – ok. 86 mld m3. Operatorem złoża jest spółka Werhneczonskneftegaz (99,94 procent udziałów posiada Rosnieft).

Oba wspomniane aktywa mają dla Rosnieftu kluczowe znaczenie we Wschodniej Syberii. Poszukiwanie partnera do złoża Srednebotuobinskoje rosyjska spółka rozpoczęła w 2013 roku po tym jak zakup TNK-BP gwałtownie zwiększył zadłużenie Rosnieftu ograniczając tym samym możliwość pozyskania kredytów. W 2013 roku Rosnieft oferował 49 procent udziałów w Taas-Juriach chińskiemu CNPC jednakże strony nie mogły dojść do porozumienia w kwestii ceny. W 2014 roku rozpoczęły się rozmowy z brytyjskim BP.

Zasadnicze porozumienie o sprzedaży Brytyjczykom za 750 mln dolarów 20 procent udziałów w Taas-Juriach zostało osiągnięte pod koniec 2014 roku, natomiast w tym roku oficjalnie poinformowano o transakcji. W drugim kwartale BP przelała 150 mln dolarów a planowane zakończenie transakcji ma nastąpić do końca roku. Jednocześnie Rosnieft prowadzi rozmowy z funduszem Skyland Petroleum Group (SPG, Kajmany).

Firmy omówiły możliwość sprzedaży 10-29 procent udziałów w Taas-Juriach (trzy tygodnie temu prezydent Skyland David Robson ocenił wartość 29 procent akcji na 1,1 mld dolarów). W czerwcu strony podpisały podstawowe warunki transakcji , Rosnieft oczekuje, że do końca roku zakończą się w rozmowy w tej sprawie.

Złoże Werhneczonskoje, które także otrzymał Rosnieft przy zakupie TNK-BP nie zostało zaoferowane zagranicznym inwestorom. Kwestia dotyczy także ,,młodego” złoża (wydobycie przemysłowe rozpoczęło się w 2008 roku) z którego ropa poprzez ropociąg ESPO dociera na rynki azjatyckie.

Aleksiej Kokin z Uralsibu zauważa, że zagospodarowanie złoża wymaga ,,miliardów dolarów”, których Rosnieft nie ma. Na tle spadków cen ropy (wczoraj – 24.08 – cena baryłki ropy Brent wynosiła 43,8 dolarów) i dużego zadłużenia (do końca roku spółka musi zwrócić 15,5 mld dolarów) Rosnieft nie może pracować na złożu bez posiadania strategicznego inwestora. A w przypadku złoża Werhneczonskoje sprawę może skomplikować proces Rosnieftu z ministerstwem energetyki oraz Rosnerdam: spółka domaga się zwrotu 60 mld rubli przedpłaty na związane z projektem cło eksportowe