Rosnieft odkrył ropę w Arktyce

20 czerwca 2017, 17:15 Alert

– W trakcie realizacji odwiertu Centralno-Ołginskaja 1 u brzegu półwyspu Hara Tumus na szelfie Zatoki Chatańskiej na Morzu Łaptiewów Rosnieft odkrył pierwsze złoże ropy na szelfie wschodniej Arktyki – informuje biuro prasowe rosyjskiego koncernu.

fot. Rosnieft

Według Rosnieftu na głębokości 2305-2363 m wykazano obecność ropy naftowej z przewagą lekkich frakcji.

– Już na podstawie wstępnych badań można wyciągnąć wniosek, że odkryto nowe złoże ropy, którego potencjał bazy surowcowej rośnie wraz ze wzrostem liczby odwiertów – czytamy w komunikacie spółki.

Według wyliczeń koncernu na tym obszarze może znajdować się ekwiwalent nawet 9,5 mld ton ropy.

Rosnieft otrzymał licencję na odwierty w regionie Zatoki Chatańskiej w listopadzie 2015 roku. W kwietniu 2017 roku spółka przystąpiła do odwiertu Centralno-Ołginskaja.

Obecnie Rosnieft posiada 28 licencji na złożach szelfu Morza Arktycznego o zasobności 34 mld ton ekwiwalentu ropy. Od 2012 roku w ich rozwój spółka zainwestowała ok. 100 mld rubli. Od 2017 do 2021 roku inwestycje mają wzrosnąć do 250 mld rubli.

Według szacunków specjalistów do 2050 roku z szelfu Arktyki ma pochodzić od 20 do 30 procent wydobywanej w Rosji ropy.

Warto jednak zaznaczyć, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Rosję oraz jej spółki sankcje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksją Krymu w 2014 roku. Objęły one sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.

Rosnieft/Piotr Stępiński