Rosnieft otrzyma wsparcie rosyjskiego MSZ

27 października 2015, 07:49 Alert

(Rosnieft/OilCapital/Wojciech Jakóbik)

Zdjęcie: Rosneft
Zdjęcie: Rosneft

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft podpisał z ministerstwem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej porozumienie o współpracy. Sygnatariuszami byli prezes Igor Sieczin i minister Siergiej Ławrow.

Objęta sankcjami USA i Unii Europejskiej spółka otrzyma wsparcie resortu spraw zagranicznych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego i promocji rosyjskich interesów na arenie międzynarodowej oraz rynkach energetycznych. Zdaniem Ławrowa ze względu na uprawnioną konkurencję rynkową, oraz – jego zdaniem – bezprawne obniżenie konkurencyjności Rosnieftu za pomocą wspomnianych sankcji, konieczna jest pogłębiona koordynacja polityki MSZ Rosji i tej firmy.

– To dobrze, że doszło do podpisania tego porozumienia – powiedział. – Zorganizuje ono nasze długoterminowe relacje i pomoże promować interesy rosyjskie na międzynarodowych rynkach, oraz w zakresie polityki zagranicznej.

– To porozumienie zakłada wymianę informacji, konsultacje w warunkach zaostrzonej konkurencji i manipulacji na rynkach Firma sprzeda około 20 zagranicznych projektów, więc jest to dla nas ważne – powiedział Sieczin.

MSZ Rosji i Rosnieft mają współpracować przy wdrażaniu największych projektów. Ławrow ma promować ofertę Rosnieftu na spotkaniach z przedstawicielami innych państw.

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft przekonuje, że europejscy inwestorzy mogą wziąć udział w projektach wartych około 100 mld dolarów w ramach budowy mostu energetycznego między Rosją a Europą oraz, między Rosją a Azją i Pacyfikiem.

Dyrektor firmy Igor Sieczin podkreśla, że pomimo problemów gospodarczych Rosji i sankcji zachodnich, Rosnieft nie przestaje inwestować. – W 2015 roku poziom inwestycji ma wynieść co najmniej 21,9 mld euro – mówił na czwartym Forum Eurazjatyckim w Weronie. W latach 2016-2018 firma ma kupić sprzęt i materiały warte 15,9 mld euro.

Sieczin przyznał, że obecne warunki ekonomiczne nie są korzystne dla europejskich rafinerii. Jego zdaniem najgorsze dopiero przed nimi. – W 2017 roku może dojść do znaczącego pogorszenia kondycji finansowej tych obiektów w Europie – powiedział Rosjanin. Przyznał, że do 2040 roku na rynku europejskim będzie nadpodaż ropy naftowej, dlatego rafinerie będą musiały być modernizowane, w celu utrzymania konkurencyjności.

Rosnieft jest zainteresowany akwizycjami na rynku europejskich. Rosjanie kontrolują rafinerie w Bułgarii, na Ukrainie, w Holandii i we Włoszech. Mają także 54 procent udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt, znajdującej się przy polskiej granicy. Jednakże możliwe jest zahamowanie ekspansji, ze względu na tanią ropę naftowa. Problemem mogą być także utrzymane sankcje Unii Europejskiej i USA przeciwko Rosnieftowi.

Więcej: Tania ropa zatrzymuje ekspansję Rosnieftu w Europie