Rosyjsko-meksykańskie porozumienie w sprawie współpracy jądrowej wchodzi w życie

12 sierpnia 2015, 07:45 Alert

(RIA Novosti/Rosatom/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja RIA Novosti powołując się na oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej spółki Rosatom, międzyrządowe porozumienie pomiędzy Rosją a Meksykiem w sprawie współpracy w kwestii pokojowego wykorzystania energii atomowej weszło w życie.

Wspomniany dokument został podpisany w grudniu 2013 roku.

– Zgodnie z notą skierowaną przez ambasadę Meksyku do ministerstwa spraw zagranicznych Rosji porozumienie zaczęło obowiązywać z dniem 18 lipca – czytamy w oświadczeniu rosyjskiej spółki.

Dokument ustanawia ramy prawne dla współpracy pomiędzy obydwoma stronami w szeroko rozumianej sferze jądrowej. Ponadto przewiduje on utworzenie wspólnego komitetu koordynacyjnego dla opracowania konkretnych kierunków współpracy, nadzorującego realizację porozumienia i dalszych konsultacji dla dotyczących kwestii pokojowego wykorzystania energii atomowej. Na mocy porozumienia zostaną utworzone grupy robocze dla realizacji konkretnych projektów i badań naukowych, wymianę ekspertów, organizację seminariów oraz sympozjów etc.

Ponadto warto odnotować fakt, iż jak informował 26 maja BiznesAlert.pl  dzień wcześniej meksykański rząd spółka-córka ogłosił, że rosyjskiego Łukoila – Łukoil Overseas Netherlands B.V – przeszła wstępną selekcję w uczestnictwie w przetargu na eksploatację pól naftowych w Meksyku.

Przetarg dotyczy eksploatacji 14 bloków pól znajdujących się w wodach u brzegów stanów Veracruz, Tabasco oraz Campeche na podstawie umowy o podziale produkcji. Łączna wielkość rezerw w tych obszarach wynosi ok. 687 mln baryłek. Udział zagranicznych spółek w przetargu jest możliwy dzięki przeprowadzonej przez Meksyk w 2013 roku reformy sektora energetycznego.