font_preload
PL / EN
Alert 12 lipca, 2018 godz. 11:45   

Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka ustabilizuje synchronizację Polska-kraje bałtyckie

photo_2018-07-12_11-10-01 Fot. BiznesAlert.pl

– Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Elektrowni Ostrołęka.

Wyraził też nadzieję, że wkrótce ruszy budowa. – Z rozmów wynika, że wszyscy są przygotowani. Musimy pamiętać o tym, że modernizacja Polski i jej rozwój potrzebuje energetyków, którzy mają świadomość wyzwań, przed jakim stoimy – powiedział minister.

Przypomniał, że w ostatnich trzech latach zapotrzebowanie na zużycie energii w Polsce wzrosło o 5 procent. – To jeden duży blok energetyczny. To oznacza mniej nieprzespanych nocy w obawie o możliwe przerwy w dostawach energii, podczas gdy zapotrzebowanie na nią nagle wzrośnie. Będziemy bardziej bezpieczni – przekonywał.

Według ministra Tchórzewskiego rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie jednym z największych placów budowy w Polsce. – Mimo, że to ostatni blok węglowy w Polsce, to jeżeli porównamy stare bloki, to z jednostki węgla otrzymywaliśmy 33 procent energii. Sprawność tego bloku będzie wynosić 45 procent. Patrzymy jak oszczędzamy na emisji – stwierdził szef resortu energii. Dodał, że nowy blok będzie spełniał restrykcyjne normy środowiskowe zawarte w tzw. konkluzjach BAT.

Ponadto stwierdził, że budowa nowego bloku w pozwoli również na stabilną synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. – Pamiętajmy, że ta inwestycja powoduje nie tylko nasz spokój. Jesteśmy dobry sąsiadami dla państw bałtyckich. Budowa bloku pozwoli na stabilną synchronizację państw bałtyckich z systemem energetycznym UE. Wychodzimy naprzeciw temu oczekiwaniu – powiedział.

– To ważny dzień dla Ostrołęki, naszych spółek oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą rozbudowy Elektrowni Ostrołęka prezes Enei Mirosław Kowalik.

Zaznaczył, że inwestycja będzie służyła polskiej gospodarce przez najbliższe 30-40 lat. – Ponadto będzie spalała polski węgiel. To również istotny element. Mamy nasz węgiel, możemy kontrolować jego ceny. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne paliwo – stwierdził prezes Enei.

Podkreślił również ważna dla powodzenia projektu będzie współpraca zespołowa. – Chcemy, aby odbywała się takiej formule, w jakiej odbywało się to przy realizacji bloku w Kozienicach – mówił.

– Model finansowania rozbudowy Elektrowni Ostrołęka jest dopinany. Wydanie polecenia rozpoczęcia prac nastąpi możliwie jak najszybciej – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą projektu prezes Enei Mirosław Kowalik.

Jak zaznaczył wykonawca, czyli konsorcjum GE Power i Alstom otrzyma zaliczkę w wysokości czterech procent wartości inwestycji, aby ten ,,zmobilizował swoje siły wykonawcze i dokonał niezbędnych prac przygotowawczych i przystąpił do wykonywania prac związanych z kontraktem”.