Rozdział właścicielski Gazpromu spadł z agendy rozmów na Kremlu

28 października 2015, 07:14 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Kwestia liberalizacji eksportu gazu oraz rozdziału właścicielskiego w Gazpromie nie była poruszana podczas wtorkowego posiedzenia komisji ds. rozwoju sektora paliwowo-energetycznego – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

– Nie, ta kwestia nie była omawiana […] Na chwile obecną nie ma ustalonego porządku obrad następnego posiedzenia komisji, ale dzisiaj ta kwestia nie była poruszana, były omawiane inne sprawy – powiedział Pieskow.

Jak informował 23 października BiznesAlert.pl powołując się na doniesienia rosyjskich mediów podczas wspomnianego posiedzenia prezydenckiej komisji miały być omawiane dwie główne kwestie: sytuacja makroekonomiczna na świecie i jej wpływ na sektor naftowy w Rosji a także rozliczenia w rublach za ropę przy operacjach eksportowych. Według źródła na które powoływała się agencja TASS temat rozdziału właścicielskiego w Gazpromie miał nie znajdować się w porządku obrad, ale miał zostać poruszony.

Warto przypomnieć, że wcześniej rosyjskie ministerstwo energetyki stwierdziło, że nie będzie podnosiło kwestii podziału właścicielskiego Gazpromu.

Jak informowaliśmy 23 lipca w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu za racjonalne uważa ona aby do 2025 roku wydzielić system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki. Ponadto w dokumencie jest mowa o tym, że dostęp do przepustowości sieci przesyłu gazu oraz do pojemności magazynów powinien się odbywać na zasadzie aukcji lub zgłoszeń ,,opierających się na dostępie do informacji o wolumenie przesyłanym przez GTS oraz do podziemnych magazynów”.

Poinformowano również, że do 2023 roku Rosnieft proponuje stworzenie mechanizmu pełnej liberalizacji eksportu, przy zachowaniu elementów kontroli państwowej, oraz jego omówienie w ramach grupy roboczej, w której udział wzięliby przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. Rosyjska spółka proponuje w 2024 roku przyjęcie odpowiednich przepisów a rok później nastąpiłaby pełna liberalizacja eksportu.

Więcej: Divide Gazprom et impera