Rozpoczyna się realizacja terminala LNG w Aleksandropolis i gazociągu Grecja – Bułgaria

19 września 2017, 11:00 Alert

Gazociąg i terminal LNG w Aleksandropolis zapewnią nowy kierunek dostarczania do Europy Południowo-Wschodniej gazu i znacząco ograniczą uzależnienie państw Europy Południowo-Wschodniej od Rosji.

Władze Grecji oferują Serbii udział w projekcie terminala LNG, którego budowa rozpoczyna się w greckim porcie Aleksandropolis. Strona grecka zaproponowała także Serbii 20 proc. udziału w terminalu. Pozostali udziałowcy to DEPA (grecka spółka gazowa) oraz BEH (bułgarski holding energetyczny), każdy posiadający po 20 proc. udziałów. 40 proc. udziałów przewidziano dla prywatnych inwestorów. Według informacji EuroActiv Serbia mogłaby w tej transakcji skorzystać z bezzwrotnych środków finansowych Unii Europejskiej ponieważ projekt terminala Aleksandropolis mieści się w unijnym programie wg PCI – EC Regulation 2013 i jest uznany za priorytetowy w programie rozwoju infrastruktury energetycznej UE. Gazociąg i terminal LNG w Aleksandropolis zapewnią nowy kierunek dostarczania do Europy Południowo-Wschodniej gazu i znacząco ograniczą uzależnienie państw Europy Południowo-Wschodniej od Rosji. Dotyczy to szczególnie Serbii, która po raz pierwszy znalazłaby się w spółce energetycznej niezależnej od Rosji, a także zmniejszyłaby import rosyjskiego LNG transportowanego przez Węgry.

LNG ma być dostarczany tankowcami do portu w Aleksandropolis, a następnie do oddalonego o 17,6 km terminala, gdzie będzie regazyfikowany i transportowany systemem gazociągów rozpoczynających się w greckiej miejscowości Komotini do bułgarskich miast Stara Zagora i Dymitrowgrad, a następnie do końcowego terminala w Serbii (Nisz). Na realizację serbskiego odcinka UE przewiduje dofinansowanie w kwocie 49 mln euro.

Pojemność magazynów ma wynosić 170 tys. metrów sześc., a przepustowość – 6,1 mld metrów sześc. rocznie.

Według programu unijnego przewidziane jest, że ten system przesyłu będzie obejmował również Rumunię, Węgry i Ukrainę.Terminal w Aleksandropolis oraz infrastruktura przesyłu powinny być ukończone do końca 2019 r.

Energetika-net/EurActiv/Poslovni dnevnik/Energia.gr/Teresa Wójcik