Ruszają manewry Baltops

26 maja 2017, 15:00 Alert

1 czerwca br. w Szczecinie zainauguruje 45. edycja największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku pk. Baltic Operations (BALTOPS). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

fot. Wikimedia Commons

Do zachodniopomorskich portów w czwartek i piątek (1 i 2 czerwca) wejdzie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw. W ćwiczeniu weźmie udział 4000 żołnierzy, 50 okrętów i ponad 50 statków powietrznych z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielka Brytania, Szwecja i USA.

Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz okręt podwodny. Podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępni swoje pokłady dla zwiedzających.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu Baltops już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowi pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze), dwa okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków) oraz okręt podwodny (ORP Bielik). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 – 3 czerwca w Szczecinie i Świnoujściu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy).

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej