font_preload
PL / EN
Alert 10 stycznia, 2017 godz. 11:45   
REDAKCJA

Ruszył projekt Gazociągu Polska-Litwa

GIPL GIPL. Fot. Amber Grid

W czerwcu 2016 r. Rząd Republiki Litewskiej zatwierdził specjalny plan połączenia gazowego (GIPL) między Litwą i Polską. Po ocenie zmiany trasy proponowanej przez Polskę, zakończenie projektu GIPL przenosi się z końca 2019 r. na grudzień 2021 r.

Odpowiednio we wrześniu 2016 r. Rząd Republiki Litewskiej zatwierdził nową datę zakończenia projektu gazociągu mającego połączyć Litwę z Polską. Punkt połączenia gazociągów na granicy obu państw ma zostać ten sam, tak więc nie będzie żadnych zmian ze strony litewskiej. Z powodu tych technicznych zmian możliwie zmniejszy
się cena projektu GIPL po polskiej stronie. Według nowego projektu jest również prognozowany wzrost zdolności przesyłowej z Litwy do Polski o około 10 proc. W związku ze zmianą projektu operator systemów przesyłowych gazu AB „Amber Grid“ zerwał ogłoszone 4 października 2016 r. przetargi na budowę gazociągu oraz na zakup rur. W momencie gdy będzie znany dokładny harmonogram prac strony polskiej, AB „Amber Grid“ ponownie ogłosi te przetargi.

Gazociąg Polska-Litwa (GIPL) to projekt połączenia gazowego z Polski na Litwę, który po rewizji szlaku z tego roku ma zostać ukończony w 2021 roku. Ma on zapewnić do 2,3 mld m3 rocznie przepustowości w kierunku litewskim. Przy dodatkowych inwestycjach mogłaby ona zostać zwiększona do 4,5 mld m3 rocznie.

Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej

Sawicki: Polska i Litwa – kooperacja czy konkurencja w gazie?