Tchórzewski: Rynek mocy w notyfikacji. Urentowni rezerwę dla OZE

29 stycznia 2018, 10:27 Energetyka

Podczas POWERPOL 2018 pod patronatem BiznesAlert.pl wystąpił minister energii Krzysztof Tchórzewski, patron honorowy wydarzenia. Mówił między innymi o ustawie o rynku mocy.

Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

Jego zdaniem konferencja ma być poświęcona perspektywom rozwoju polskiej energetyki w 2018 roku. Przed sektorem energetycznym stoją w tym roku „wielkie wyzwania”. – Opracowaliśmy z punktu widzenia naszych partnerów w UE dosyć unikalny projekt ustawy o rynku mocy – powiedział Tchórzewski. Wskazał, że chodzi o wyjątkowe regulacje odnośnie OZE i niezawodności dostaw. Ustawa została przyjęta przez parlament i jest w procesie notyfikacji w Komisji Europejskiej.

– Można powiedzieć, że dzięki temu staramy się zapewnić pewność dostaw, ale także następnym pokoleniom. Tak na to musimy patrzeć – ocenił minister. Priorytet dla OZE, a więc przyjęta polityka UE, do której się dostosowujemy powoduje, że musimy zapewnić dynamiczny rozwój tych źródeł. Chcemy jednocześnie zapewnić niezawodność dostaw, musimy zatem rozwiązać problem źródeł konwencjonalnych, które są i jeszcze długo będą elementem zapewnienia niezawodności dostaw – dodał. Jego zdaniem, dopóki nie będzie magazynów energii, energetyka konwencjonalna będzie rezerwą dla OZE i dlatego, ustawa o rynku mocy ma zapewnić rentowność tych źródeł.

Minister mówił także o regulacjach na rzecz walki ze smogiem i rozwoju elektromobilności. Podkreślił jednak, że z punktu widzenia gospodarki węgiel pozostanie kluczowym źródłem energii w Polsce. – Tego odejścia nie da się przeprowadzić w ramach jednego pokolenia zawodowego – stwierdził Tchórzewski. Jego zdaniem to perspektywa „nie lat, ale dekad”. Jego zdaniem należy liczyć na zrozumienie Komisji Europejskiej i innych partnerów w Europie. – Ono jest coraz większe. Rewolucyjna zmiana w Polsce jest niemożliwa, a ewolucyjną zapewniamy i będziemy ją konsekwentnie realizować.

– Znaczna część bloków do rewitalizacji nie przejdzie pełnej modernizacji. Będą przygotowane do pracy przez 1500 godzin. To ten element stawiania na zmiany – przyznał patron konferencji POWERPOL.