font_preload
PL / EN
Alert 25 października, 2017 godz. 22:30   
REDAKCJA

Rynek mocy w Sejmie. Minister o ulgowej opłacie mocowej dla najuboższych

linie energia elektryczna fot. pixabay.com

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o rynku mocy. Wystąpił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jutro odbędzie się głosowanie nad skierowaniem projektu do komisji.

Rynek mocy to rozwiązanie pozwalające firmom energetycznych na pobieranie opłat nie tylko za dostawy energii, ale także ich dostępność poprzez opłatę mocową. To dodatek do taryfy za energię elektryczną wyszczególniony na rachunku. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od Nowego Roku, a pierwsze opłaty mocowe mają pojawić się na fakturach w 2021 roku. Wysokość opłaty ma zależeć od wyniku aukcji na najtańszą ofertę.

Minister Tchórzewski zapowiedział wprowadzenie ograniczeń tej opłaty. Dla najuboższych gospodarstw domowych (szacunkowo 3 mln) ma wynieść maksymalnie 2 zł miesięcznie i nie będzie mógł przekroczyć 20 zł rocznie. Najbogatsze gospodarstwa (około 1,5 mln) mają zapłacić około 10 zł miesięcznie i nie więcej niż 100 zł rocznie. To wyliczenia oparte na statystycznym zużyciu energii przez te grupy ludności.

Decyzja o przekazaniu projektu do komisji ds. energetyki i skarbu państwa po pierwszym czytaniu zapadnie jutro w południe.

BiznesAlert.pl