#RynekOpinii: Kryzys w Katarze, Czeski Trump, Przyszłość stosunków transatlantyckich

12 czerwca 2017, 06:00 Alert

Rynek Opinii to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. To miejsce, w którym konfrontujemy opinie na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Audycja nadawana jest w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w Radio Dla Ciebie.

Rynek opinii

Audycja 12 czerwca 2017 roku.

Rozmowa I

Mija tydzień od zerwania stosunków dyplomatycznych między Katarem a Arabią Saudyjską, Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Egiptem. Oficjalnym powodem były zarzuty, że kraj ten współpracuje z Iranem, szkodząc innym krajom arabskim oraz wspierając terroryzm. Wymienione państwa zastosowały wobec Kataru sankcje w postaci blokady żeglugi i ruchu lotniczego. Początkowo świat uznał, że jest to regionalny „incydent”, który nie zagrozi stabilności i bezpieczeństwu na dłuższą metę. Jednak w miarę przedłużającego się kryzysu zaniepokojenie wzrostem napięcia w regionie wyraził Waszyngton oraz Paryż. Oba państwa mają w regionie bazy wojskowe, które są wykorzystywane przy atakach na tzw. Państwo Islamskie w Syrii. Obawy zaczynają również wyrażać niektóre firmy, które importują LNG z Kataru. Kraj ten jest największym eksportem skroplonego gazu na świecie, a ładunki z surowcem trafiają do Azji, a także do Europy, w tym do Polski. Ładunki przepływają przez Kanał Sueski należący do Egiptu i łączący się z Arabią Saudyjską. Jakie są powody tak nagłego pogorszenia stosunków w regionie Bliskiego Wschodu? O tym porozmawiamy z Jarosławem Kociszewskim, ekspertem ds. Bliskiego Wschodu, Wirtualna Polska.

Rozmowa II

Jesienią tego roku w Czechach zaplanowano wybory parlamentarne. Nie byłoby w tym nic ekscytującego, gdyby nie fakt, że faworytem w tych wyborach jest partia ANO 2011 stworzona przez miejscowego oligarchę Andreja Babiša. Czeski Trump, jak mówią o nim niektóre media, to jeden z najbogatszych Czechów (choć urodził się na Słowacji), któremu sukcesy w biznesie nie wystarczyły. Tworząc w 2011 roku nową partię, przebojem wdarł się na salony czeskiej polityki. Został wicepremierem rządu, a tuż przed jesiennymi wyborami stał się jednym z głównych bohaterów skandalu politycznego, w którego tle były liczne konflikty interesów. W efekcie, nie bez przeszkód, został odwołany ze stanowiska. Mając kontrolę nad częścią rynku medialnego, Babiš, pomimo majowych protestów przeciwko niemu, wciąż jest najpoważniejszym kandydatem na premiera. Tak przynajmniej wskazują wyniki sondaży. Jak wygląda sytuacja polityczna w Czechach na chwilę przed wyborami? Kim jest Andrej Babiš i dlaczego zyskał taką popularność? O tym porozmawiamy z Jakubem Groszkowskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.

Rozmowa III

W maju, pierwszy raz od momentu wyboru na prezydenta USA, przybył do Europy nowy lokator w Białym Domu – Donald Trump. Wziął on udział m.in. w spotkaniu szefów państw NATO oraz w szczycie państw grupy G7. Wielu europejskich polityków uważa, że obawy dotyczące rozluźnienia sojuszu między Starym Kontynentem a Ameryką potwierdziły się. Trump z jednej strony potwierdził zaangażowanie USA w NATO oraz realizację postanowień ze szczytu Sojuszu w Warszawie. Jednak z drugiej wprost wezwał polityków w Europie do zwiększenia wydatków na zbrojenia. Trump może w przyszłości warunkować wsparcie dla państw Sojuszu odpowiednim poziomem wydatków na zbrojenia. Do zgrzytu doszło także podczas szczytu G7, na którym Trump odmówił podpisania deklaracji o poparciu porozumienia klimatycznego zawartego w 2015 roku w Paryżu. Kilka dni później podjął decyzję o wycofaniu USA z tego porozumienia, co wywołało krytyczne uwagi ze strony europejskich polityków, w tym samej Angeli Merkel. O przyszłości stosunków transatlantyckich porozmawiamy z Piotrem Wołejko, ekspertem i komentatorem spraw międzynarodowych, autorem bloga blogdyplomacja.pl, współpracownikiem portalu BiznesAlert.pl.