Rynek Opinii: Prawybory we Francji, likwidacja MSP, protesty w Korei Płd.

27 listopada 2016, 16:45 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez Instytut Jagielloński i BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, w którym konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Rynek opinii

▶️ Rozmowa I

Europa po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej w napięciu oczekuje na przyszłoroczne wybory prezydenckie we Francji oraz parlamentarne w Niemczech. Francuska Partia Republikańska wybiera kandydata, który będzie ubiegał się o najwyższe stanowisko państwowe w 2017 r. Będzie nim prawdopodobnie były francuski premier François Fillon. Jak wygląda francuska scena polityczna przed przyszłorocznymi wyborami? Czy Francja może przywrócić wiarę w Unię Europejską? O tym porozmawiamy z analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Łukaszem Jurczyszynem.

▶️ Rozmowa II

Po 21 latach funkcjonowania Ministerstwo Skarbu Państwa przejdzie na początku 2017 r. do historii. Resort ten zarządzał udziałami w spółkach kluczowych dla polskiej gospodarki, takimi jak Giełda Papierów Wartościowych czy główne spółki energetyczne. Rząd nowelizując ustawę o działach administracji, sukcesywnie przekazywał nadzór nad spółkami poszczególnym ministerstwom. MSP zarządza jednak wieloma innymi mniejszymi podmiotami, które mają regionalne znaczenie. Resort inicjował także prace nad ustawami i rozporządzeniami dotyczącymi sposobu zarządzania spółkami, wysokości wynagrodzeń, egzaminami dla kandydatów do zasiadania w Radach Nadzorczych czy ochroną strategicznych z punktu widzenia Skarbu Państwa polskich spółek. O przyszłości zarządzania majątkiem skarbu państwa porozmawiamy z sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Maciejem Małeckim.

▶️ Rozmowa III

W minioną sobotę ponad milion osób demonstrowało w Seulu, domagając się po raz kolejny dymisji prezydent Korei Południowej Park Geun Hie w związku z jej domniemanym uwikłaniem w aferę korupcyjną. Jej bliska przyjaciółka Czoi Sun Sil miała dostęp do tajnych dokumentów państwowych. Toczy się przeciw niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań w otoczeniu prezydent kraju. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia sporych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich. Czy jedne z największych w historii tego kraju protestów przyczynią się do zmiany sposobu sprawowania władzy, opartego na sieci zależności biznesowo-politycznych? O sytuacji w Korei Południowej porozmawiamy z dr Martą Kightley ze Szkoły Głównej Handlowej.