#RynekOpinii w RDC: Bezpieczeństwo na Bałtyku, zmiana czasu, CETA

30 października 2016, 07:45 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Rynek opinii

Tematy programu 31.10.2016 o godzinie 19.

▶️ Rozmowa I

W  krajach skandynawskich rośną obawy o bezpieczeństwo w związku z rosnącą agresywną polityką Rosji w rejonie  Morza Bałtyckiego. Dotyczą głównie obrony bałtyckich wysp – Gotlandii i Wysp Alandzkich. We wrześniu jeden z ośrodków analitycznych w Szwecji przygotował analizę z której wynika, że szwedzką Gotlandię Rosjanie mogliby zająć w ciągu zaledwie kilku godzin. Wczesną jesienią Szwedzi zdecydowali się na przywrócenie stałej, wojskowej obecności wojsk lądowych na tej wyspie. Jaki wygląda debata w krajach skandynawskich nad polityką bezpieczeństwa regionu i wobec Rosji? Czy Szwecja i Finlandia zdecydują się na wstąpienie do NATO?  Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w rozmowie z Piotrem Szymańskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

▶️ Rozmowa II

Mimo kontrowersji, jakie pojawiły przed szczytem Unia Europejska -Kanada w Brukseli, obie strony w niedzielę  podpisały umowę gospodarczo-handlową CETA. Zniesie ona ok. 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami. Zdaniem Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, umowa ta przekracza ramy handlowe. Jak umowa CETA wpłynie na relacje UE i Kanady? Czy dzięki niej Polscy przedsiębiorcy będą mieli większe możliwości rozszerzenia działalności handlowej w Kanadzie? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w rozmowie z dr Wojciechem Warskim z Business Centre Club.

▶️ Rozmowa III

Z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas letni na zimowy. Obecnie to rozróżnienie stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Zmiana czasu obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii, Białorusi i Rosji.  Zmianę czasu wprowadzono w  celu oszczędności energii.   Jak co roku przy tej okazji pojawia się dyskusja o sensie przestawiania zegarków. Przeciwnicy zmiany czasu uważają, że nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, a powody, którymi kierowano się sto lat temu są już dziś nieaktualne. Na ten temat porozmawiamy z Piotrem Celińskim, wiceprezesem Stowarzyszenia KoLiber.

O 19.00 w poniedziałki zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)