Rz: Brakuje górników i nowych kopalń

16 marca 2018, 07:15 Alert

Wydobycie węgla może być w tym roku nawet niższe niż w ubiegłym. Polska ratuje się rosnącym importem, głównie z Rosji – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

fot. pixabay.com

Spółki węglowe realizują wielomilionowe inwestycje, ale i tak – jak wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej” – w tym roku wydobycie wyniesie ok. 65 mln ton. To oznaczałoby wynik nawet niższy niż ubiegłoroczny, kiedy kopalnie dostarczyły blisko 66 mln ton węgla – podaje gazeta. Jednocześnie dziennik przypomina, że w 2016 r. wydobycie przekraczało 70 mln ton, a dziesięć lata temu 80 mln ton.

Jak podaje dziennik, Polska Grupa Górnicza zapowiada jedynie utrzymanie wydobycia na poziomie ok.30 mln ton, również jeśli chodzi o Bogdankę wydobycie powinno w tym roku wynieść ok. 9 mln ton, podobnie w Tauronie Wydobycie – poziom wydobycia powinien być utrzymany i sięgnąć około 6,4 mln ton. Kopalnia Silesia chce wyprodukować 1,5 mln. Jedynie JSW planuje zwiększyć wydobycie z 14,8 mln ton do 15,4 mln ton, ale wydobywa ona głównie węgiel koksowy, a nie wykorzystywany przez elektroenergetykę i ciepłownictwo energetyczny.

Według „Rz” widoczny w 2017 r. wyraźny spadek wydobycia to efekt m.in. wstrzymanych inwestycji w czasie ostatniego kryzysu na rynku węgla, zamykania nierentownych zakładów, a także coraz trudniejszych warunków geologicznych w śląskich kopalniach. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreśla, że jeśli chcemy nadal opierać naszą energetykę na węglu, nie obędzie się bez inwestycji w nowe kopalnie i dlatego powinniśmy zachęcać do takich działań inwestorów prywatnych, w tym zagranicznych.

Jak podaje gazeta, prezesi śląskich firm wydobywczych narzekają też, że brakuje rąk do pracy pod ziemią. Na fali kryzysu wielu starszych, doświadczonych pracowników odeszło, a absolwentów szkół górniczych jest coraz mniej. To hamuje rozwój – czytamy.W efekcie należy się spodziewać, że także w tym roku import węgla utrzyma się na wysokim poziomie. Jak podaje Eurostat, w 2017 r. wwieźliśmy do Polski 13,3 mln ton czarnego paliwa, czyli aż o 60 proc. więcej niż przed rokiem. Z tego 8,7 mln ton pochodziło z Rosji – wskazuje „Rz”.

Rzeczpospolita/Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl