Rz: Coraz więcej firm interesuje się budową magazynów na gaz i paliwa

14 czerwca 2016, 07:30 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

fot. BASF

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, PGNiG może gromadzić w podziemnych komorach w Kosakowie 119 mln m3 gazu, a w ciągu najbliższych 5 lat na Pomorzu ma funkcjonować dziesięć komór na to paliwo o łącznej pojemności przynajmniej 250 mln m3. Na etapie uzyskania decyzji środowiskowej jest projekt kolejnych komór dzięki którym pojemność tego magazynu może wzrosnąć do 655 mln m3.

O budowie podziemnego magazynu gazu w złożach soli myśli również Gaz-System. Obiekt miałby powstać w miejscowości Białogarda, o ile spółka podejmie decyzję o budowie pływającego gazoportu w okolicach Zatoki Gdańskiej – czytamy w dzienniku.

– Na tym etapie spółka nie podjęła decyzji inwestycyjnej. Decyzja zapadnie po przeprowadzeniu wszystkich prac badawczo-rozpoznawczych i analiz ekonomiczno-inwestycyjnych – twierdzi biuro komunikacji korporacyjnej Gaz-Systemu cytowane przez gazetę.

Grupa Lotos posiada z kolei na terenie rafinerii w Gdańsku zbiorniki do magazynowania ropy i kilkadziesiąt zbiorników do magazynowania paliw i komponentów paliwowych – pisze dzisiejsza „Rz”.

– W ramach realizacji Programu EFRA planujemy wybudowanie dodatkowych pojemności magazynowych na destylaty olejowe – podaje biuro prasowe Lotosu.

PERN dysponuje dużymi bazami magazynowymi ropy z których jedna zlokalizowana jest w Gdańsku i składa się z 15 zbiorników umożliwiających gromadzenie 770 tys. m3 ropy. Dodatkowo w ostatnim kwartale zakończono pierwszy etap budowy Terminalu Naftowego w Gdańsku (6 zbiorników na ropę o łącznej pojemności 375 tys. m3) który w późniejszym okresie ma zostać uzupełniony o zbiorniki na produkty naftowe i chemiczne o pojemności 328 tys. m3. Operator Logistyczny Paliw Płynnych, zależny od PERN, posiada w Polsce 22 bazy paliw o łącznej pojemności 1,8 mln m3 – wylicza dziennik.