font_preload
PL / EN
Alert 7 grudnia, 2017 godz. 9:15   
REDAKCJA

Rz: EDF po sprzedaży aktywów nadal działa w Polsce

edf_elektrocieplownia_krakow Elektrociepłownia Kraków / fot. Wikimedia Commons

Mimo sprzedaży aktywów wytwórczych w Polsce francuski koncern energetyczny EDF nadal prowadzi działalność w naszym kraju, ale koncentruje się na usługach okołoenergetycznych – zwraca uwagę „Rzeczpospolita”.

Jak relacjonuje dziennik, po wycofaniu się z działalności w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w Polsce, EDF nie opuścił Polski. W naszym kraju nadal działają trzy spółki należące do koncernu: DK Energy, EDF Energies Nouvelles oraz EDF Fenice. Pierwsza z nich zajmuje się świadczeniem usług w zakresie poprawy efektywności lokalnych systemów energetycznych, druga zarządza farmami wiatrowymi koncernu w Polsce, a trzecia oferuje usługi outsourcingu energetycznego dla przemysłu.

Według informacji „Rz” te trzy spółki zatrudniają w Polsce ok. 900 osób, a ich łączne obroty w ubiegłym roku osiągnęły poziom ok. 630 mln zł.

Plany grupy zakładają, ze w ciągu pięciu lat jej przychody w Polsce mają wzrosnąć do poziomu około 2, 5 mld, a grupa chce póki co w Polsce koncentrować się na usługach z zakresu optymalizacji zużycia energii. Jak ujawnia cytowany przez dziennik prezes spółki DK Energy, Thierry Deschaux, zabiega ona o kontrakty w formule partnerstwa prywatno-publicznego m.in. w Sopocie, Opocznie, Pilawie oraz Sosnowcu. Jednocześnie EDF w Polsce zainteresowany jest udziałem w przetargach na zarządzanie sieciami ciepłowniczymi, ma już umowy na tego typu usługi w Sosnowcu i Gdyni.

Jeśli chodzi o energetyką wiatrową, to jak czytamy w „Rz”, grupa na chwilę obecną nie ma sprecyzowanych planów odnośnie Polski. Jak mówi cytowany przez dziennik Patrick Pruvot, dyrektor EDF na Europę, grupa czeka na sprzyjające regulacje w tym zakresie.

Rzeczpospolita/CIRE.pl