Rz: W sierpniu poznamy zasady wsparcia dla kogeneracji

27 lipca 2016, 11:15 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE.PL)

Nadal nie wiadomo, co z systemem wsparcia dla kogeneracji – pisze „Rzeczpospolita” zwracając jednocześnie uwagę, że tego typu źródła mogłyby pokryć około 21 proc. krajowego zużycia energii elektrycznej.

Jak relacjonuje dziennik, w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie rozmawiali z resortem energii na temat systemu wsparcia dla kogeneracji po 2018 r. i spodziewają się jego odpowiedzi w tej sprawie w przyszłym miesiącu. Branża proponuje wdrożenie w Polsce systemu wsparcia dla kogeneracji bazującego podobnie jak w przypadku OZE na aukcjach. Istniejące źródła kogeneracyjne podzielone na koszyki według rodzaju paliwa i wielkości ubiegałyby się podczas aukcji o roczne kontrakty. Natomiast nowe projekty w zależności od wielkości instalacji miałyby zabiegać o maksymalnie 15-letnie umowy.

Cytowany przez dziennik prezes Izby Jacek Szymczak zwraca uwagę, że notyfikacja wsparcia dla kogeneracji powinna być łatwiejsza niż rozważany przez rząd mechanizm rynku mocy, którego budżet jest i tak za mały by wystarczyło na wsparcie dla kogeneracji.

„Rz”, powołując się na analizę Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej podkreśla, że źródła kogeneracyjne mogłyby w Polsce wytwarzać około 33,5 TWh energii elektrycznej, czyli 21 proc. krajowego zużycia. Przy czym pomogłyby zmniejszyć o 15-26 mln ton roczną emisję CO2. Dziennik zastanawia się skąd w tej sytuacji brak zainteresowania rządu wdrożeniem rozwiązań wspierających rozwój kogeneracji.

Tomasz Chmal z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych tłumaczy w „Rz”, że może wynikać to między innymi z chęci unikania wspierania źródeł gazowych, które to paliwo jak wiadomo póki co sprowadzamy głównie z Rosji. Według Chmala większe szanse na przychylność ze strony ME miałby kogeneracja oparta np. metan pochodzący z kopalń, czy lokalny biogaz.