Rz: Synchronizować – ale jak?

20 kwietnia 2018, 06:49 Alert

Na temat możliwych wariantów synchronizacji systemów elektroenergetycznych państwa bałtyckich z systemem europejskim i konsekwencji tego dla krajowych wytwórców pisze „Rzeczpospolita”.

Otwarcie LitPol Link. Fot. Ministerstwo gospodarki

Umowa w czerwcu

Dziennik przypomina, że do końca maja ma być gotowy raport techniczny odnośnie synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem europejskim, a na czerwiec planowane jest podpisanie umowy politycznej w tej sprawie.

Jednocześnie gazeta pisze o możliwych wariantach połączenia systemów i cytuje prezesa litewskiego operatora systemu przesyłowego Litgrid Daivisa Virbickasa, których zwraca uwagę, że niezależnie od tego jaki wariant zostanie wybrany i czy będzie to linia napowietrzna na prąd zmienny czy też kabel podmorski na prąd stały, zakończenie takiej inwestycji będzie możliwe około 2026 roku. Dlatego proponuje on, aby jak najszybciej rozpocząć synchronizację na bazie LitPol Link1, a jednocześnie zabezpieczyć możliwość wdrożenia rozwiązania wspierającego to połączenie w przyszłości.

Według szefa Litgrid, jeśli w przyszłości powstanie połączenie kablowe Władysławowo-Kłajpeda, to będzie nim realizowany przesył na potrzeby rynku.

Podobnie do sprawy podchodzi PSE, zastrzegając, że na ostateczne odpowiedzi w tej sprawie trzeba poczekać do zakończenia prac nad raportem technicznym.

– Jeśli w wyniku analiz okaże się, że w przyszłości konieczne będzie wzmocnienie obecnego połączenia z Litwą (LItPol1) – które będzie służyło jako połączenie synchroniczne, to bardziej racjonalna dla nas byłby opcja budowy kabla pomorskiego – powiedziała „Rzeczpospolitej” Beata Jarosz, rzeczniczka PSE.

LitPol Link 2 nie po myśli Polski

Cytowany przez „Rz” wiceminister spraw zagranicznych Litwy Albinas Zananavičius uważa, że lepszym rozwiązaniem jest synchronizacja liniami napowietrznymi i budowo połączenia LitPol Link2. Jak podkreśla, jakikolwiek problem w sieci łatwiej będzie zidentyfikować i naprawić na lądzie, niż w przypadku podmorskiego kabla.

Jednak dziennik zwraca uwagę, że powstanie połączenia LitPol Link2 może być problematyczne z punktu widzenia planów budowy nowego bloku w Ostrołęce oraz niedawno powstałego w Kozienicach. Cytowany przez gazetę dr Christian Schnell z kancelarii Solivan tłumaczy, że połączeniem LitPol Link 1 trafia na polski rynek tańsza energia z wiatraków i jeśli powstanie drugie takie połączenie, oba bloki nie będą mogły pracować na tyle długo, by nakłady poniesione na ich budowę się zwróciły.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl