Rzędowska: W elektroodpadach drzemie potencjał (RELACJA)

15 marca 2017, 07:30 Innowacje

13 marca w redakcji BiznesAlert.pl odbyła się debata pod tytułem: „Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Perspektywa 2030”.

Debata pod tytułem: „Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Perspektywa 2030”. fot. BiznesAlert.pl
Debata pod tytułem: „Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Perspektywa 2030”. fot. BiznesAlert.pl

Spotkanie branżowe z przedstawicielami administracji rządowej miało na celu uwypuklenie wyzwań jakie stoją przed administracją, biznesem, samorządami i producentami sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Gościem debaty była podsekretarz stanu Jadwiga Emilewicz. Ministerstwo Rozwoju jako koordynator działań resortowych mających na celu wypracowanie modelu gospodarki w obiegu zamkniętym przygotowało „Mapę drogową transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym, jest to dokument, który uzupełnia Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jadwiga Emilewicz mówiła o tym, że aby gospodarka w obiegu zamkniętym zafunkcjonowała w zdrowym i naturalnym wymiarze, potrzebny jest dialog. Opowiedziała o wyzwaniach i problemach, które już teraz zauważa (choćby w branży meblarskiej). Gospodarka w obiegu zamkniętym ma stać się dla Polski szansą na rozwój i odejście od modelu podwykonawcy na rzecz wytwórcy i lidera wybranych branż.

Wśród zgromadzonych wokół tematu gości byli między innymi: Tomasz Styś, autor raportu opublikowanego przez Instytut Sobieskiego na temat gospodarowania ZSEE. Tomasz Styś mówił o potencjale biznesowym, jaki drzemie w elektroodpadach. Aktywnie w organizację i przebieg debaty włączył się Mirosław Baściuk, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów i Opakowań Elektro-Odzysk. Mówił on o potrzebie integrowania systemów i audycie, które zapewnią uczciwą konkurencję i realne pozytywne oddziaływanie na środowisko. Branża elektroodpadów wymaga uwagi, ze względu na zmiany w przepisach i potrzebę dostosowania się do europejskich norm. Kluczowy będzie rok 2018 kiedy wejdą w życie nowe regulacje i uruchomiony zostanie audyt zewnętrzny w przedsiębiorstwach branży odzysku i utylizacji. Wielokrotnie w czasie debaty przywoływano casus branży opakowaniowej, która podobną transformację już przeszła.

Emocje, które towarzyszą zmianie, nie dziwią. Jak podkreślił Aleksander Traple z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska kiedy branża spojrzy na beneficjenta szeregu działań, czyli środowisko, łatwiej będzie znaleźć styczne dla wszystkich uczestników procesu gospodarowania elektroodpadami.

Konkluzją po spotkaniu, zgodnie z tym o czym mówiła Jadwiga Emilewicz, jest dialog i potrzeba pogłębionej współpracy międzyresortowej zanim zmiany wejdą w życie, a nie chowanie głowy w piasek i czekanie, że jakoś się problem sam rozwiąże.