Rzepka: Samorządy muszą być przygotowane na cyberataki

3 stycznia 2017, 07:30 Bezpieczeństwo

Nasza firma przeprowadziła badanie wśród samorządowców. Podkreślali oni potrzebę stworzenia spójnej strategii cyberbezpieczeństwa państwa. I dobrze, że taka powstaje – mówi portalowi BiznesAlert.pl Mariusz Rzepka, dyrektor na Polskę, Ukrainę i Białoruś w firmie Fortinet.

Jeżeli nowy system okaże się skuteczny, biorąc pod uwagę przepływ informacji i szybkość reagowania na incydenty, to z pewnością poziom bezpieczeństwa wyraźnie się podniesie. W dobie błyskawicznych zmian w obszarze IT i pojawiania się nowych form ataku, są to absolutnie kluczowe kwestie. Warto rozważyć współpracę z dostawcami zabezpieczeń, którzy dysponując wyspecjalizowanymi komórkami monitorującymi globalną sieć, identyfikują nowe zagrożenia i je zwalczają.

Ważne jest, by nie szczędzić środków na budowę systemu ochrony, ponieważ potencjalne straty w przypadku udanego ataku mogą być ogromne. Brak funduszy to była w naszym badaniu najczęściej wskazywana przez samorządowców bariera w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa IT. W Polsce mieliśmy już do czynienia z atakami, w których z kas samorządów wykradano miliony złotych. Poza tym są to instytucje, które przechowują i przetwarzają wrażliwe dane na temat wszystkich obywateli.

Coraz częściej słyszymy też o przypadkach wykorzystania cyberprzestrzeni przez służby do prowadzenia działalności szpiegowskiej czy wywierania wpływu na wydarzenia w danym kraju. Skala cyberprzestępczości nieustannie rośnie. Gra jest więc warta świeczki. Na szczęście każdego roku o około 7-8 procent rosną też budżety na ochronę informatyczną.

Dodatkową, niebagatelną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej kadry specjalistów. W Polsce mamy wielu zdolnych i cenionych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, ale cały rynek wciąż odczuwa ich deficyt. Widać pewne pozytywne ruchy i pomysły na to, by zachęcić ich do pracy na rzecz państwa w sektorze publicznym. Administracja musi konkurować na tym polu z sektorem prywatnym, w którym specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą wciąż liczyć na znacznie większe zarobki.

***
Badaniem przeprowadzonym dla Fortinet przez firmę PBS objęto 200 urzędników odpowiedzialnych za IT w jednostkach samorządu terytorialnego. Jego celem było uzyskanie obrazu stanu cyberbezpieczeństwa polskiej administracji lokalnej.

Nowak: Strategia cyberbezpieczeństwa centralizuje zarządzanie administracją w sieci (ROZMOWA)