Sąd: projekt ugody NFOŚiGW i Fundacji Lux Veritatis – do 18 lutego br.

4 lutego 2016, 12:30 Alert

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał w czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundację Lux Veritatis do złożenia projektu ugody najpóźniej do 18 lutego br. Chodzi o sprawę dot. cofnięcia dofinansowania projektu geotermii toruńskiej przez NFOŚiGW w 2008 r.

Ostatnia rozprawa w tej sprawie odbyła się 7 grudnia 2015 r. Wówczas sąd odroczył ją do 4 lutego br. W czwartek sąd nie zgodził się na dalsze przedłużenie postępowania o miesiąc, o co wnioskowały obie strony. Dał im czas na rozmowy ugodowe do 18 lutego br. W ocenie sądu „dalsze przedłużanie sprawy nie ma najmniejszego sensu”.

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Mariusz Solka podkreślił podczas czwartkowej rozprawy, że jeżeli do 18 lutego br. strony nie porozumieją się, to sąd nie uchyli się od wydania orzeczenia w tej sprawie. Zaznaczył, że jeżeli strony chcą zawrzeć ugodę sądową, to powinny jej propozycję przedstawić w formie elektronicznej, na piśmie, najpóźniej do 18 lutego. „18 lutego sąd chciałby ją mieć na biurku. Rozprawę wyznaczam na 22 lutego, na godz. 9.00” – zaznaczył.

Ze względu na prowadzone postępowanie ugodowe strony, z którymi rozmawiała PAP, nie chciały oficjalnie komentować sprawy.

Jak informował we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundusz oraz Fundacja Lux Veritatis zmierzają do zawarcia ugody sądowej.

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał 27 mln zł dotacji fundacji „Lux Veritatis” o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

W 2009 r. ruszył proces cywilny, jaki fundacja wytoczyła NFOŚiGW, żądając 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy o dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu.

Zarząd NFOŚiGW poinformował we wtorek w skierowanym do PAP oświadczeniu, że Fundusz oraz Fundacja Lux Veritatis „zmierzają obecnie do zawarcia ugody sądowej, zgodnie z zaleceniem Sądu Okręgowego w Warszawie”.

Dodano, że rozmowy w tej sprawie zostały podjęte nie przez obecne władze Funduszu, działające od grudnia 2015 r., lecz jeszcze przez poprzedni zarząd. Negocjacje prowadzone są przez dwie kancelarie prawne.

„Przedstawiciele prawni NFOŚiGW i Fundacji Lux Veritatis w najbliższym czasie będą nadal negocjować, aby w efekcie tych rozmów mogło dojść do zawarcia ugody sądowej, zgodnie z wezwaniem warszawskiego Sądu Okręgowego” – głosił wtorkowy komunikat Funduszu. NFOŚiGW podkreślił w nim, że chodzi o ugodę sądową, a nie pozasądową.

W oświadczeniu poinformowano ponadto, że Fundusz we wtorek złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o odroczenie rozprawy wyznaczonej na czwartek, 4 lutego, ze względu na prowadzenie rozmów ugodowych.

„Prowadzone negocjacje, jak zawsze w takich przypadkach, mają charakter poufny. Z przyczyn zupełnie oczywistych nie jest możliwe upublicznianie przebiegu i treści wspomnianych negocjacji, prowadzonych przez kancelarie prawne. Tym bardziej nie można na obecnym etapie rozmów przesądzić, czy dojdzie (lub nie dojdzie) do ugody sądowej oraz jaka może być treść ewentualnych uzgodnień” – dodano.

NFOŚiGW zaznaczył też, że obecnie nie jest możliwe podanie jakichkolwiek kwot, które mogłyby być przedmiotem ewentualnej ugody sądowej.

„Doniesienia mediów i enuncjacje polityków na ten temat są jedynie bezpodstawnymi spekulacjami czy wręcz świadomym wprowadzaniem do obiegu informacji nieprawdziwych” – podkreślono w informacji zarządu Funduszu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa