font_preload
PL / EN
Energetyka Środowisko 24 listopada, 2017 godz. 7:31   
KOMENTUJE: Paweł Sałek

Sałek: Rozmowy o reformie polityki klimatycznej są trudne

smogDym

– Problem jakości powietrza dotyczy nie tylko Polski, ale szesnastu krajów Unii Europejskiej. U nas to problem bardzo medialny – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

Odniósł się do podejmowanych przez rząd działań w zakresie walki ze smogiem. Wymienił m.in. rozporządzenie dotyczące standaryzacji kotłów. – Ministerstwo Energii również intensywnie pracuje nad standardami paliw stałych, oprócz tego ważne jest, by odpady komunalne nie były spalane w instalacjach domowych. Trzeba pamiętać o edukacji ekologicznej, którą należy rozwijać – powiedział Sałek. Dodał, że szczególnie w miastach ważny jest rozwój sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej kolejnych budynków oraz systematyczny rozwój sieci monitoringu pomiarowego.

Zapytany przez BiznesAlert.pl o wstrzymanie się Polski od głosu w trakcie głosowania nad reformą systemu handlu emisjami, wiceminister Sałek zwrócił uwagę , że negocjacje w tej sprawie trwały bardzo długo. – Włożyliśmy w to razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Energii dużo pracy. Jest pewien uzysk, związany z kształtem dyrektywy o Funduszu Modernizacyjnym i bankowaniu uprawnień, przenoszeniem na następny okres wykorzystania pieniędzy na polską energetykę węglową, w ramach artykułu 10c , przeznaczeniem pieniędzy na elektromobilność i efektywność energetyczną, co również dotyczy smogu, więc dyskusja była trudna, ale rząd zdecydował o wstrzymaniu od głosu – powiedział Sałek.