Sankcje nie przeszkodzą Rosnieftowi współpracować z Eni na Morzu Czarnym

25 stycznia 2018, 13:45 Alert

Rosnieft zaprzecza, jakoby zawiesił wspólne odwierty z Eni na Morzu Czarnym z powodu możliwości wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji. Wcześniej taką informację przekazała przedstawicielka włoskiej spółki.

fot. Rosnieft

Odwierty na Morzu Czarnym przez Rosnieft we współpracy z włoską firmą Eni nie zostały zawieszone – powiedział Kommiersantowi przedstawiciel rosyjskiej spółki Michaił Leontiew.

Zawieszenie odwiertów zostało wcześniej zgłoszone przez prezes Eni Emmę Marchegaglia. Według niej prace zostały zatrzymane w ramach nowych sankcji USA nałożonych na Rosję. Spółki zawarły porozumienie o współpracy w basenie Morza Czarnego w 2013 roku.

Sankcje

Podpisana 3 sierpnia 2017 roku prezydent USA Donald Trump ustawa pozwala ukarać każdą spółkę współpracującą z Rosjanami nie tylko w obszarze budowy, ale także modernizacji oraz utrzymania inwestycji. Oznacza to, że europejskie firmy współdziałające z rosyjskimi przedsiębiorstwami m.in. w sektorze energetycznym mogą podlegać amerykańskim sankcjom.

Wcześniej Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Rosję oraz  tamtejsze spółki sankcje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksją Krymu w 2014 roku. Objęły one sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.

Dotknęły również sam Rosnieft. Wcześniej przeszkodziły one spółkce  przejęciu od banku Morgan Stanley jego naftowej filii. Zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim ExxonMobil przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewów, Karskim i Czarnym. Ponadto z powodu sankcji spółka była zmuszona sprzedać swoje udziały we włoskich rafineriach.

Eni zmienia zdanie?

Prezes Eni Emma Marchegaglia powiedziała na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, że odwierty na Morzu Czarnym idą według planu. – Stale monitorujemy naszą działalność, by nie łamać amerykańskich sankcji – oświadczyła.

Amerykańskie sankcje skupiły się na takich projektach energetycznych jak odwierty w Arktyce, szczelinowanie czy odwierty morskie. Bojkot wykluczył m.in. współpracę z Exxon Mobil przy takich projektach.

Eni posiada trzy licencje z Rosnieftem na Morzu Czarnym i Morzu Barentsa.

Kommiersant/Reuters/Michał Perzyński/Piotr Stępiński