Sankcje UE wobec Rosnieftu są legalne. Ostateczny wyrok sądu

28 marca 2017, 11:35 Alert

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu uznał, że sankcje nałożone na jedną z największych rosyjskich spółek naftowych, Rosnieft, są zgodne z prawem.

Postanowienie sądu to odpowiedź na wniosek brytyjskiego sądu. W lutym 2015 roku londyński sąd zwrócił się z do Trybunału o stanowisko po tym, jak Rosnieft zaskarżył ograniczenia dla działalności spółki w Wielkiej Brytanii wynikające z sankcji sektorowych przyjętych przez Unię Europejską w związku z nielegalną aneksją Krymu przez Rosję.

Zdaniem Trybunału ,,nie ma jakichkolwiek elementów”, które mogłyby podważać legalność zastosowanych ograniczeń. W decyzji wspomniano również, że sankcje nie są niezgodne z umowa o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską a Rosją.

– Rada Unii Europejskiej miała podstawy do podjęcia takiej decyzji – czytamy w oświadczeniu Trybunału.

Adwokat z kancelarii Herbert Smith Freehills Lode Van Den Hende, który reprezentował interesy Rosnieftu określił decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE jako ,,rozczarowującą”. Przyznał jednak, że jest ona ostateczna i koncernowi nie przysługuje od niej odwołanie.

Według Rosnieftu Unia Europejska nałożyła sankcje, aby usunąć Rosję z rynku i stworzyć dodatkowe przeszkody dla jej działalności. Rzecznik prasowy spółki Michaił Leontiew stwierdził, że Rada Europejska nie miała prawa podejmować decyzji o wprowadzeniu sankcji.

Rosja odczuwa skutki sankcji za Krym

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Moskwę oraz jej spółki sankcje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku. Objęły one głównie sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.

Sankcje dotknęły również z nazwy koncern kierowany przez Igora Sieczina. Wcześniej przeszkodziły one w przejęciu przez Rosnieft od banku Morgan Stanley jego naftowej działalności. Zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim Exxon Mobil przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewa, Karskiego i Czarnego. Ponadto z powodu sankcji spółka była zmuszona sprzedać swoje udziały we włoskich rafineriach.

RIA Novosti/Piotr Stępiński