Sankcje USA mogą pozbawić Rosnieft pieniędzy z Zachodu

28 sierpnia 2017, 06:45 Alert

Rosnieft może mieć problem z pozyskaniem środków na projekty bo banki boją się nowych sankcji USA.

fot. Rosnieft

Włoski bank Intesa ma problemy z syndykacją kredytu na kwotę 5,2 mld euro, który udzielił konsorcjum Glencore oraz Qatar Investment Authority (QIA) na zakup 19,5 proc. udziałów w Rosniefcie. Powodem są nowe sankcje wobec Rosji nałożone przez Stany Zjednoczone.

Wspomniane konsorcjum 3 stycznia 2017 roku kupiło akcje spółki za 692 mld rubli (10,2 mld euro). Kredyt udzielony przez Intesę został zatwierdzony przez regulatora rynku finansowego we Włoszech. W marcu stwierdził on, że transakcja nie jest sprzeczna z sankcjami, które nałożyła na Rosję Unia Europejska za jej agresję na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku.

W maju bank rozpoczął syndykację 5,2 mld euro kredytu. Do udziału w syndykacji 50 proc. wysokości kredytu zaproszono do 15 międzynarodowych banków, o czym informowały Bloomberg oraz Reuters. W tym procesie nie brały udziału rosyjskie banki. Zazwyczaj syndykacja zajmuje od czterech do sześciu tygodni. Na rynkach wschodzących zdarza się, że zajmuje dłużej.

Banki boją się sankcji

Na początku sierpnia Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Rosję. – Nowe ograniczenia mają dość duży zakres i z pewnością mogą mieć wpływ na podobne transakcje z udziałem rosyjskich spółek państwowych – powiedziało źródło Reutersa w jednym z londyńskich banków, które zostało zaproszone przez Intesę do udziału w syndykacji. Banki, wśród których są podmioty z USA i Francji nadal oceniają wpływ sankcji na wspomniany proces.

Inną przeszkodą stał się również kryzys dyplomatyczny wokół Kataru. – Napięcie polityczne wokół Kataru w pewien sposób spowolniło transakcję. Przy czym, realny problem pojawił się w momencie kiedy USA nałożyły nowe sankcje wobec Rosji – powiedział rozmówca agencji.

– Wraz z nowymi ograniczeniami spodziewam się sporych problemów z finansowaniem projektów, na których czele stoją rosyjskie spółki państwowe […] Nie jest wykluczone, że również dla prywatnych podmiotów – stwierdziło inne źródło z sektora bankowego.

Bankowcy twierdzą, że od początku spodziewali się trudności związanych z syndykacją kredytu. Poza tym, Glenocre i QIA nigdy nie ujawnili pełnej informacji na temat transakcji. To z kolei powoduje wątpliwości banków czy mogą brać udział w syndykacji nie znając wszystkich szczegółów wymiany.

Przedstawiciele Intesy odmówili komentarza w tej sprawie. Na razie nie jest znane stanowisko Glencore i QIA.

Reuters/Wiedomosti/Piotr Stępiński