Sawicki: Wciąż są chętni na polskie koncesje łupkowe

6 listopada 2014, 15:00 Energetyka

KOMENTARZ

Odwiert łupkowy w Polsce.

Bartosz Sawicki

Gazlupkowy.pl

3Legs Resources poinformował o wycofaniu się z dalszych pac poszukiwawczych za gazem ziemnym z łupków. Koncern posiadał dotychczas udziały w sumie w 6 koncesjach, które już znalazły nowych właścicieli. Udziały w 3 koncesjach na południowy wschód od Gdańska na mocy zwartej umowy z 3Legs Resources przejmie szwedzka firma Stena AB. Koncern postanowił zaangażować się w poszukiwania ropy i gazu ziemnego z łupków w większym stopniu niż miało to miejsce dotychczas.

Brytyjski koncern 3Legs Resources kończy powoli poszukiwania gazu łupkowego w Polsce . Do końca tego roku firma, przekaże 30 proc. udziałów w trzech koncesjach na północny zachód od Gdańska, biznesowemu partnerowi, firmie ConocoPhillips. Amerykanie obecnie posiadają 70 proc. udziałów w koncesjach Damnica, Lębork oraz Karwia. Koncern zapewniła też o kontynuowaniu swoich prac badawczych w Polsce, mimo decyzji brytyjskiego partnera. Należące do 3Legs Resources akcje firmy Lane Energy Exploration Sp., która dysponuje pozostałymi trzema koncesjami Cedry Wielkie, Stegny i Gotkowo na południowy wschód od Gdańska, zostały sprzedane szwedzkiej firmie Stena AB.

Warto podsumować zbliżające się ku końcowi prace poszukiwacze prowadzone przez 3Legs Resources. Brytyjska spółka wykonała pierwszy odwierty rozpoznawczy za gazem łupkowym w 2010 roku. Brytyjczycy byli jednym z najbardziej aktywnych graczy poszukujących w Polsce surowca. Podczas 4 letnich prac na posiadanych koncesjach firma wykonała w sumie 6 odwiertów pionowych oraz 3 odwierty horyzontalne, na których wykonano łącznie 7 zabiegów szczelinowania hydraulicznego oraz mikroszczelinowania. Najbardziej zaawansowane prace poszukiwacze firma prowadziła na odwiertach Łebień LE-2H oraz Lublewo LEP-1ST 1H wykonanych na koncesji Lębork. Podczas przeprowadzonego w ubiegłym roku testu przepływu surowca na odwiercie w Łebieniu, wydobyto 8,5 – 11,5 tys. metrów sześc. gazu dziennie. Wówczas jeden z udziałowców firma ConocoPhillips poinformowała, że o uzyskaniu przepływu mniejszego niż zakładano. W lecie tego roku 3Legs Resources, razem z CoconcoPhilips wykonał szczelinowanie hydrauliczne oraz test przepływu surowca. Spółka podała w komunikacie, że w trakcie testu produkcyjnego średnie dzienne wydobycie gazu wyniosło 11,2 tys. metrów sześć. Koncern zaznaczył, że osiągnięte podczas testu wyniki mają tendencję wzrostową, a ostatnio odnotowana wartość wyniosła prawie 14,5 tys. metrów sześc. Spółka przyznała jednak, że spodziewała się wyższego wydobycia gazu.

Po wstępnych wynikach w Lublewie firma postanowiła, wycofać się z dalszych prac. We wrześniu koncern poinformował o zakończeniu prac rozpoznawczych w Polsce oraz zapowiedział swoją likwidację do końca tego roku. 3Legs Resources wystawił też na sprzedaż 3 koncesje na południowy wschód od Gdańska. Przedwczoraj, koncern poinformował o sprzedaży udziałów szwedzkiej firmie Stena AB. Warto zwrócić uwagę, że ta spółka jest już pośrednio zaangażowana w poszukiwania gazu i ropy z łupków w Polsce. Szwedzka firma posiada, bowiem prawie 30 proc. udziałów w spółce Wisent Oil and Gas. Koncern ten dysponuje 4 koncesjami Gołdap, Węgorzewo, Lidzbark Warmiński i Kętrzyn, gdzie prowadzone są prace poszukiwawcze. Jak dotychczas na koncesji Lidzbark Warmiński wykonano dwa odwierty, a na koncesji Kętrzyn jeden.  Na obu koncesjach przeprowadzono po jednym zabiegu szczelinowania. Wisent Oil and Gas poszukuje jednak głównie złóż ropy.

Pojawienie się szwedzkiej spółki, która planuje jeszcze w większym stopniu zaangażować się w poszukiwania gazu łupkowego jest jedną z niewielu pozytywnych informacji jakie pojawiła w ostatnich kilku miesiącach w sektorze firm poszukiwawczych. Stena AB posiada już doświadczenie w prowadzeniu badań uzyskane podczas prac w Polsce. Przejęcie koncesji przez firmę Stena AB pokazuję, że polskie koncesje, szczególnie te zlokalizowane na Pomorzu wciąż uchodzą za jedne z najbardziej perspektywicznych obszarów poszukiwawczych za gazem łupkowym.