font_preload
PL / EN
Alert 15 maja, 2019 godz. 7:15   
KOMENTUJE: Bartłomiej Sawicki

Siemens Gamesa może zbudować w Polsce magazyny energii z gorących kamieni

oze wiatraki fot. Pixabay

Siemens Gamesa Renewable Energy pracuje nad innowacyjnym projektem magazynów energii wykorzystującym turbiny wiatrowe oraz kamienie wulkaniczne. Prezes Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce Paweł Przybylski w Polsce powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że tą technologią jest zainteresowany jeden z partnerów spółki w Polsce.

Prezes Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce zdradził, że jego firma pracuje w niemieckim Hamburgu nad własnym projektem magazynu energii.

– Otworzyliśmy w Hamburgu próbną instalacje, która magazynuje energię wytworzoną przez turbinę wiatrową w specjalnie do tego przygotowanej komorze wypełnionej kamieniami wulkanicznymi. Kamienie te są podgrzewane do temperatury 600 stopni C dzięki energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe. Potem są przechowywane w specjalnym sarkofagu – wyjaśnił. Kiedy turbina nie produkuje energii elektrycznej można schłodzić te kamienie. Para powstała w ten sposób napędza turbinę, która produkuje energię. – To na razie instalacja testowa – zastrzegł Przybylski.

– Pracujemy obecnie nad jej efektywnością. Nie da się obecnie tej technologii skomercjalizować na dużą skalę przemysłową. Wszystko jest przed nami. Jeden z naszych partnerów w Polsce jest zainteresowany takim rozwiązaniem. Jesteśmy obecnie na etapie przygotowywania umów o poufności i pierwszych prac koncepcyjnych. To nasz wkład w temat magazynowania, mimo, że zajmujemy się w obszarze innowacji wdrażaniem coraz większym projektów turbin na lądzie i na morzu – podkreślił.

Bartłomiej Sawicki