Siemoniak: Polska Grupa Zbrojeniowa rośnie w siłę

30 maja 2014, 09:08 Bezpieczeństwo

− Naszym wspólnym życzeniem jest, aby konsolidacja przemysłu szybko została sfinalizowana – stwierdził Tomasz Siemoniak. W  imieniu Skarbu Państwa umowę podpisał minister skarbu Włodzimierz Karpiński, natomiast w imieniu PGZ S.A. − członkowie zarządu grupy: Wojciech Dąbrowski i Michał Świtalski.

Podpisane porozumienie obejmuje wniesienie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) akcji 13 spółek Skarbu Państwa. Ponadto podpisana została  umowa ws. wniesienia akcji i udziałów spółek obronnych przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP). Dzięki temu w skład PGZ wejdzie 17 podmiotów, nadzorowanych dotąd przez Skarb Państwa (MSP i MON) oraz ARP. Ich wartość to 3,9 mld zł, łącznie zatrudniają one 9,7 tys. osób.

Jest to kolejny krok w stronę konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego; po dopełnieniu pozostałych wymogów prawnych kapitał zakładowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej wzrośnie do ponad 3,9 mld złotych.  Następnym etapem będzie wniesienie do PGZ akcji i udziałów spółek z Polskiego Holdingu Obronnego – jest to zaplanowane na III kwartał br. W efekcie do końca 2014 r. przedsiębiorstwa branży zbrojeniowej, których bezpośrednim i pośrednim właścicielem jest Skarb Państwa,  zostaną skonsolidowane w jednym, narodowym koncernie zbrojeniowym.

W następstwie tych działań PGZ stanie się silną grupą,  zdolną do konkurowania na zagranicznych rynkach, o rocznych przychodach sięgających 5 mld zł. Pozwoli to  utrzymać dotychczasowe i stworzyć nowe miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.

Zgodnie z założeniami, po zakończeniu procedury prawnej PGZ zyska bezpośrednią kontrolę nad nadzorowanymi przez Skarb Państwa jednostkami: Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami z portfela ARP: WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI.

Strategię konsolidacji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej opracowały ministerstwa: Skarbu Państwa i Obrony Narodowej. Polska Grupa Zbrojeniowa została zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej