Sienkiewicz: Polski hub gazowy może być filarem bezpieczeństwa w regionie

20 czerwca 2016, 12:00 Energetyka

20 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja pt.: LNG w Polsce i Europie 2016. Nowy model rynku gazu. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym BiznesAlert.pl. W trakcie wydarzenia występował przedstawiciel Towarowej Giełdy Energii (TGE).

– Wszelkie przedsięwzięcia budowy nowych interkonektorów na zachodzie i południu Polski rzeczywiście pozwalały na zmianę kierunku dostaw, ale nie źródeł. Dzięki Świnoujściu jest już wyłom w pętli infrastrukturalnej. Rynek LNG jest godny obserwacji i tego, abyśmy w nim uczestniczyli. Możemy mówić już o tworzeniu się światowego rynku LNG. Z punktu widzenia Polski, zmiany na tym rynku są korzystne. Analizując oceny stawiane przez różne instytucje lub korporacje, można jasno stwierdzać, żee ten rynek zmierza w stronę rynku klienta. Wydarzenia na rynku LNG nie dotyczyłyby Polski, gdyby nie wyłom w postaci Świnoujścia – ocenił dr Marcin Sienkiewicz, dyrektor TGE Hub Polska.

– Ceny LNG na świecie spadają, a ich poziom wyrównuje się. Różnice między rynkiem we wschodniej Azji,  Europie Zachodniej a USA, nie są aż tak drastyczne. TGE w pełni podziela pogląd Gaz-Systemu, jeżeli chodzi o rozwój i bezpieczeństwo rynku gazowego regionu – ocenił gość konferencji. – Na bazie infrastruktury, która już powstała oraz połączeń ze złożami na szelfie norweskim, powinna wygenerować się nowa architektura rynku nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Oprócz infrastruktury, kluczowe jest ustalenie reguł dla uczestników, co uczyni z Polski atrakcyjne miejsce do handlu i korzystania z usług transportowych. W naszej wizji Polska powinna stać się filarem bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Jako TGE dostrzegamy swoją rolę w tym wielkim projekcie – zadeklarował Sienkiewicz. – Połączenie terminalu LNG oraz TGE, w naszym przekonaniu da bezpieczeństwo i jednocześnie zapewni konkurencję na rynku gazu w Polsce, a docelowo w Europie Środkowej. Ponadto terminal LNG daje nam możliwość uczestnictwa w rynkach oraz w grze, jaka się na nich toczy. Pozwoli także skorzystać z dobrej koniunktury na ryku gazu.

– Wzrasta bańka nadpodażowa w USA do poziomu 70-80 mld m3 rocznie. Rozwija się infrastruktura handlowa na świecie (Ameryka Północna, Europa Zachodnia). Polska jako jedyne państwo w Europie Środkowej i Wschodniej, dysponuje terminalem LNG i rozwinięta giełdą gazu, która działa w ramach TGE – ocenił panelista.  – Pełna realizacja Korytarza Północnego zwiększy bezpieczeństwo Polski i regionu. Da szansę na rzeczywistą liberalizację rynku gazu. W Polsce i w regionie może rozwinąć się bezpieczny i konkurencyjny rynek handlu surowcem. Naszym zadaniem, a jednocześnie misją jest to, aby handel był płynny i transparentny. Transparentność jak i płynność gazu będzie się zwiększała, a TGE chce aktywnie w tym uczestniczyć.

– Pojawienie się nowych źródeł, możliwości związanych z terminalem LNG i Korytarzem Północnym będą sprzyjały rozwojowi tego rynku hurtowego. TGE upatruje w tych projektach duże szanse dla swojej przyszłości. W maju 2016 roku w handlu gazem uczestniczyło 88 podmiotów. W 2014 roku było ich 48 a w 2015 roku 66 – wyliczał Marcin Sienkiewicz. – Nasz rynek się uelastycznia, zyskuje płynność. Naszym celem jest to, aby gaz był normalnym towarem, a handel nim nie wiązał się ze stresem i naciskami politycznymi. Postrzegamy rolę TGE, jako lidera w tworzeniu warunków dla transparentnego handlu, także w skali regionalnej. Europa Środkowo-Wschodnia ma potencjał, zarówno jeżeli chodzi o infrastrukturę oraz wolumen gazu. Biorąc pod uwagę kraje od Chorwacji poprzez Polskę, Ukrainę, Rumunię oraz Bułgarię, daje to łącznie zużycie 80 mld m3 gazu z jednego źródła. Jesteśmy przekonani, że to się zmieni.

– TGE razem z Gaz-System są pionierami, jeżeli chodzi o projekt hubu gazowego. Jest to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, które musi być prowadzone w sposób skoordynowany i zaplanowany. Ten proces już trwa. Hub gazowy będzie uwieńczeniem przedsięwzięć infrastrukturalnych, które powstawały i powstają na rynku polskim – ocenił uczestnik konferencji.

Korzyści hubu, jakie wymienił przedstawiciel TGE to: poprawa bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski poprzez połączenie wielu rynków i zwiększenie ich płynności, zwiększenie efektywności terminala LNG, zwiększenie przepływu paliwa polskimi sieciami przesyłowymi, rozwój konkurencyjnego rynku gazu w Polsce, obniżenie ceny hurtowej gazu w wyniku zintegrowania rynków Europy Środkowo-Wschodniej, zwiększenie liczby uczestników na rynku, rozwój i zwiększenie płynności na platformach obrotu.

– Jest bardzo duże zainteresowanie terminalem – ma on już wyznaczoną taryfę. Do końca roku stawki są atrakcyjne. Klienci mogą się pojawić, o czym świadczą zapytania ze strony firm – poinformował dyrektor pionu rozwoju w spółce Gaz-System, Paweł Jakubowski.