Skąd się bierze energia, czyli „Jak to działa?” w elektrowniach węglowych PGE

2 czerwca 2017, 15:00 Alert

Jak działa elektrownia konwencjonalna? Czym różni się węgiel kamienny od brunatnego? Do czego służy rurosuszarka? Skąd w elektrowni miliony ton gipsu? Na te i wiele innych pytań odpowie w najbliższą sobotę Radek Brzózka w programie „Jak to działa?”

fot. PGE

Ekipa programu „Jak to działa?” tym razem odwiedziła Elektrownię PGE w Opolu i Elektrownię PGE w Bełchatowie. Wszystko po to, by sprawdzić w jaki sposób wytwarzana jest energia ze źródeł konwencjonalnych, w tym przypadku węgla kamiennego i węgla brunatnego, a także jakie działania podejmowane są w elektrowniach, by proces ten miał jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Prowadzący program, Radek Brzózka, przeanalizuje proces dostawy surowca do elektrowni, zajrzy do maszynowni, wejdzie na szczyt kotła, a także pokaże nastawnię i laboratorium. Widzowie będą mogli zobaczyć jak działają wszystkie podzespoły elektrowni i razem z prowadzącym zwiedzić miejsca, do których na co dzień wstęp mają tylko pracownicy obiektów.

Odcinek o energii z węgla kamiennego i brunatnego będzie można obejrzeć w sobotę, 3 czerwca, o godz. 12.05, na antenie TVP 1.

W poprzednich odcinkach programu „Jak to działa?” Radek Brzózka odkrywał tajniki PGE Narodowego, opowiadał o procesie kogeneracji na przykładzie Elektrociepłowni PGE w Rzeszowie, a także analizował proces wykorzystywania energii wiatru i wody na przykładzie należących do PGE farm wiatrowych oraz Elektrowni Szczytowo-Pompowej PGE w Żarnowcu. Programy dostępne są cały czas na platformie TVP: https://vod.tvp.pl/website/jak-to-dziala,6683939 

Polska Grupa energetyczna